Interpretacja indywidualna z dnia 18.05.2015, sygn. ILPP2/4512-1-328/15-2/MN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/4512-1-328/15-2/MN
Podatek od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku dostawy udziału we własności działki rolnej.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 17 kwietnia 2015 r. (data wpływu 22 kwietnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku dostawy udziału we własności działki rolnej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 kwietnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku dostawy udziału we własności działki rolnej.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest właścicielem nieruchomości niezabudowanych. Zgodnie z obowiązującym obecnie miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP), działki przeznaczone na budownictwo mieszkaniowe sąsiadują z działką o powierzchni ponad 3.000 m.kw., przeznaczoną na działalność rolniczą, z zakazem zabudowy. Nowy MPZP przewiduje dopuszczenie na działce rolnej zabudowy siedliskowej, pod warunkiem zachowania minimalnej powierzchni wynoszącej 3.000 m.kw. Dla działki tej nie wydano decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o której mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Na działkach budowlanych wzniesione zostaną przez Wnioskodawcę budynki mieszkalne, przeznaczone do sprzedaży. Wnioskodawca przewiduje taką ewentualność, że nabywcom działek i budynków mieszkalnych sprzedane zostaną udziały w prawie własności działki rolnej, z równoczesnym zawarciem umowy quoad usum, na mocy której poszczególni współwłaściciele uzyskają prawo do wyłącznego korzystania z części działki rolnej, przylegającej do nieruchomości, której są właścicielami. Sprzedaż udziałów w działce rolnej nastąpić ma po wejściu w życie nowego MPZP. Co istotne, działka rolna ma kształt nieregularnego pasa przebiegającego wzdłuż działek budowlanych, co bardzo utrudnia jakąkolwiek zabudowę. Trzeba również zaznaczyć, że zgodnie z nowym MPZP, warunkiem uzyskania pozwolenia na budowę na tej działce rolnej (oprócz minimalnej powierzchni działki) jest posiadanie przez właściciela statusu rolnika.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty