Interpretacja indywidualna z dnia 24.02.2015, sygn. ILPB2/415-1166/14-2/WS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB2/415-1166/14-2/WS
Zbycie nieruchomości spłata kredytu zaciągniętego przez spadkodawcę.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 12 listopada 2014 r. (data wpływu 24 listopada 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zbycia nieruchomości jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 24 listopada 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zbycia nieruchomości.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
W związku ze śmiercią syna w dniu 18 listopada 2013 r. i będąc jego jedynymi następcami prawnymi, Wnioskodawczyni i jej mąż odziedziczyli po nim nieruchomość (mieszkanie), obciążone kredytem w kwocie 213 200,00 zł. Kwota jaka aktualnie pozostała do spłaty to ok. 156 000,00 zł. Ponieważ małżonków nie stać na urządzenie mieszkania, a następnie jego utrzymanie podjęli decyzję o sprzedaży odziedziczonego mieszkania po cenie niższej niż cena rynkowa w celu spłaty zaciągniętego przez syna kredytu i równocześnie niższej niż cena za jaką syn przedmiotowe mieszkanie nabył. Na obniżenie ceny wpływa też trudna sytuacja prawna tego mieszkania, ponieważ deweloper ogłosił upadłość. Zgodnie z obecnymi uregulowaniami zawartymi w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości stanowi źródło przychodu, o ile zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło zbycie lub wybudowanie.. Cena więc za jaką małżonkowie sprzedadzą mieszkanie będzie stanowiła przychód jaki uzyskają, natomiast będą musieli ją pomniejszyć o koszty uzyskania przychodu, tj. koszty związane ze spłatą kredytu. Odziedziczając bowiem mieszkanie nie mogą jednocześnie nie dokonać spłaty zaciągniętego przez spadkobiercę na jego zakup kredytu. Koszty uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości ustawodawca precyzuje poprzez bezpośrednie wskazanie, iż koszty takie stanowią udokumentowane koszty nabycia tej nieruchomości powiększone o nakłady, które zwiększyły wartość nieruchomości, a poczynione zostały w czasie jej posiadania. Natomiast zgodnie z art. 22 ust. 6d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, nabytych w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób, uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn. Patrząc na powyższe uregulowania zasadnym jest uznać uregulowanie długu kredytowego za koszty nabycia nieruchomości, gdyż w celu nabycia nieruchomości został ów kredyt zaciągnięty, a obowiązek jego spłaty obciąża Wnioskodawczynię i jej męża jako spadkobierców.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty