Interpretacja indywidualna z dnia 21.01.2014, sygn. ITPB2/15-955/13/MN, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/15-955/13/MN
Czy Wnioskodawczyni może skorzystać z ulgi odsetkowej za ubiegłe lata? Jakie dokumenty i w jakiej formie powinna dostarczyć?
Czy Wnioskodawczyni może korzystać z ulgi odsetkowej w 100% z tytułu całkowitego ponoszenia kosztów kredytu hipotecznego?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 października 2013 r. (data wpływu 23 października 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie odliczania od dochodu wydatków w ramach tzw. ulgi odsetkowej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 23 października 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie odliczania od dochodu wydatków w ramach tzw. ulgi odsetkowej
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawczyni w grudniu 2006 r. podpisała umowę kredytową na zakup mieszkania od dewelopera. Nie będąc świadoma możliwości skorzystania z ulgi odsetkowej, o której mowa w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2006 r., nie uwzględniła jej w zeznaniach podatkowych złożonych za lata 2007-2011.
W rozliczeniu podatkowym za rok 2012 Wnioskodawczyni skorzystała już z ulgi odsetkowej wynikającej z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2006 r., lecz tylko w ⅓ części, ponieważ w umowie kredytowej kredytobiorcami są również (zgodnie z wymaganiami banku) rodzice Wnioskodawczyni. Wnioskodawczyni jest jedyną właścicielką zakupionego mieszkania, spłaca i będzie spłacać zaciągnięty kredyt (raty rozliczane są z konta bankowego Wnioskodawczyni, więc nietrudno będzie to udowodnić). Ponadto w umowie kredytowej nie widnieje zapis kto i w jakiej części ma spłacać kredyt, a jedynie stwierdza ona istnienie wspólnej odpowiedzialności za spłatę kredytu. Uwzględnienie odliczenia odsetek w ⅓ części wynikało z ostrożnego podejścia do rozliczeń podatkowych, do momentu wydania interpretacji indywidualnej w przedstawionej sprawie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty