Artykuł w trakcie aktualizacji

Wynagrodzenie dla płatników za prawidłowo wypłacone zasiłki i w terminie wpłacone podatki – jak je naliczyć i ewidencjonować w księgach rachunkowych

Pracodawcy i zleceniodawcy z tytułu prawidłowego naliczenia i wypłaty swoim ubezpieczonym świadczeń chorobowych, a także z tytułu macierzyństwa, mają prawo do wynagrodzenia z tego tytułu. Wynosi ono wynosi 0,1% kwoty tych świadczeń. Natomiast płatnikom, którzy w terminie wpłacają pobrane podatki na rzecz budżetu państwa, obecnie przysługuje wynagrodzenie w wysokości 0,3% kwoty tych podatków. Omawiane wynagrodzenia stanowią przychód dla ww. płatników z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Wynagrodzenie od wypłaconych zasiłków czy terminowo dokonanych wpłat podatku ma ryczałtowy charakter. Z uprawnienia do wynagrodzenia za wypłatę świadczeń z ubezpieczenia społecznego, a także terminową wpłatę podatków m.in. od wynagrodzeń i innych świadczeń płatnik może korzystać od nieprzedawnionych zobowiązań z tytułu składek i podatku. Należy zwrócić uwagę, że płatnik nie nalicza tego wynagrodzenia, jeżeli nie spełnia warunków w tym zakresie. Nie musi ponadto informować urzędu o niekorzystaniu z tego uprawnienia. Nienaliczenie wynagrodzenia przez płatnika nie oznacza, że podatek jest nadpłacony.

Uprawnienie do wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego

Do wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego swoim pracowników i zleceniobiorcom uprawniony jest płatnik składek na ubezpieczenie chorobowe, który zgłasza do tego ubezpieczenia powyżej 20 ubezpieczonych. Liczba ubezpieczonych ustalana jest według stanu na 30 listopada poprzedniego roku kalendarzowego. Natomiast płatnik składek, który na ten dzień nie zgłaszał nikogo do ubezpieczenia chorobowego, liczbę ubezpieczonych określa na pierwszy miesiąc, w którym dokonał tego zgłoszenia. 

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne