Interpretacja indywidualna z dnia 13.11.2013, sygn. ILPB1/415-1034/13-2/AMN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB1/415-1034/13-2/AMN
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów uzyskanych z tytułu zbycia nieruchomości, dla której istniałyby dwie księgi wieczyste.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 3 września 2013 r. (data wpływu 13 września 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów uzyskanych z tytułu zbycia nieruchomości, dla której istniałyby dwie księgi wieczyste jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 13 września 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów uzyskanych z tytułu zbycia nieruchomości, dla której istniałyby dwie księgi wieczyste.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą, głównie w zakresie projektowania budowlanego, urbanistycznego, technologicznego. Z uzyskiwanych w ramach działalności gospodarczej dochodów Wnioskodawczyni rozlicza się na zasadach ogólnych, podatek liniowy, którego zasady określono w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwanej dalej updof. Wnioskodawczyni jest czynnym podatnikiem podatku VAT.
W roku 2005 Wnioskodawczyni wraz z mężem wybudowała budynek mieszkalny jednorodzinny, w którym znajduje się lokal usługowy. Budynek został wybudowany, odebrany i jest użytkowany zgodnie z projektem budowlanym, na który uzyskano pozwolenie na budowę. Na parterze zlokalizowano lokal usługowy, użytkowany jako biuro projektowe o powierzchni użytkowej 60,53m, co stanowi 25% powierzchni całego budynku. Pozostała część parteru wraz z drugą kondygnacją użytkowane są jako mieszkanie o powierzchni użytkowej 180,15m, co stanowi 75% całkowitej powierzchni użytkowej budynku. W październiku 2005 roku lokal usługowy wniesiono do Ewidencji Środków Trwałych i od następnego miesiąca naliczano amortyzację.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty