Interpretacja indywidualna z dnia 02.07.2013, sygn. ILPP1/443-322/13-2/NS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-322/13-2/NS
1. Czy sprzedaż budynku biurowego wraz z prawem użytkowania wieczystego będzie podlegać zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 u.p.t.u.?
2. Czy przy planowanej sprzedaży budynku biurowego wraz z prawem użytkowania wieczystego jest możliwe zastosowanie rezygnacji ze zwolnienia stosownie do art. 43 ust. 10 u.p.t.u.?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, reprezentowanej przez doradcę podatkowego, przedstawione we wniosku z dnia 5 kwietnia 2013 r. (data wpływu 17 kwietnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku sprzedaży budynku biurowego wraz z prawem użytkowania wieczystego oraz możliwości rezygnacji ze zwolnienia stosownie do art. 43 ust. 10 ustawy jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 kwietnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku sprzedaży budynku biurowego wraz z prawem użytkowania wieczystego oraz możliwości rezygnacji ze zwolnienia stosownie do art. 43 ust. 10 ustawy.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
X S.A. w upadłości likwidacyjnej z siedzibą w Y (dalej jako: Wnioskodawca lub Spółka) w dniu 29 października 2010 r. jako kupująca, przed notariuszem zawarła z Z Sp. z o.o. w Y (dalej: Z) umowę sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu obejmującego działki o numerach A, B, C, D, E, F wraz z prawem własności budynku biurowego usytuowanego na tym gruncie i stanowiącego odrębny od gruntu przedmiot własności, znajdujących się w G przy ul. () (KW ()) o powierzchni użytkowej 2.149,1 m. Cena sprzedaży ww. nieruchomości nie obejmowała podatku od towarów i usług z uwagi na zastosowanie zwolnienia od tego podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm., zwanej dalej u.p.t.u.), ponieważ Z nabyła ww. nieruchomość w ramach pierwszego zasiedlenia. Transakcja była zatem objęta podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 u.p.c.c. W umowie postanowiono, że wydanie ww. nieruchomości nastąpi najpóźniej w dniu 5 listopada 2010 r. Po nabyciu Wnioskodawca nie ponosił żadnych wydatków na ulepszenie ww. nieruchomości w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Nieruchomość nie była również przedmiotem najmu lub dzierżawy. Obecnie w związku z prowadzonym postępowaniem upadłościowym Spółka planuje jej sprzedaż.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty