21.04.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 21.04.2011, sygn. IBPP1/443-268/11-1/AL, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP1/443-268/11-1/AL

Czy możliwe będzie opodatkowanie podatkiem VAT dzierżawy nieruchomości po zarejestrowaniu się jako podatnik VAT i wystawianie faktury VAT z tytułu tej czynności?
Czy obroty z dzierżawy nieruchomości stanowiącej współwłasność małżeńską może rozliczać jeden z małżonków?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 2 lutego 2011r. (data wpływu 8 lutego 2011r.) uzupełnionym pismem z dnia 13 kwietnia 2011 r. (data wpływu 15 kwietnia 2011r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości rozliczenia obrotu z tytułu dzierżawy nieruchomości stanowiącej współwłasność małżeńską przez jednego z małżonków oraz możliwości wystawiania faktury VAT z tytułu tej dzierżawy jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 lutego 2011r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości rozliczenia obrotu z tytułu dzierżawy nieruchomości stanowiącej współwłasność małżeńską przez jednego z małżonków oraz możliwości wystawiania faktury VAT z tytułu tej dzierżawy. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 13 kwietnia 2011r. (data wpływu 15 kwietnia 2011r.) będący odpowiedzią na wezwanie z dnia 8 kwietnia 2011r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe (ostatecznie doprecyzowane w piśmie z dnia 13 kwietnia 2011r.):

Wnioskodawca jako prywatna osoba jest współwłaścicielem nieruchomości rolnej. Wśród współwłaścicieli tej nieruchomości są współmałżonek Wnioskodawcy oraz inne małżeństwo (razem 4 osoby). Ww. osoby są współwłaścicielami w równych częściach. Pomiędzy małżonkami (w obydwu przypadkach) istnieje ustawowa wspólność majątkowa. Nieruchomość została nabyta za środki pochodzące z majątku wspólnego do majątku wspólnego. Współwłaściciele zamierzają wydzierżawić przedmiotową nieruchomość w celu wydobycia przez dzierżawcę kopalin złóż (piasek) znajdujących się na opisanej nieruchomości. Dzierżawca we własnym imieniu uzyska też stosowne koncesje na wydobycie kruszyw. Umowę podpisują po jednej osobie z każdego małżeństwa (w przypadku małżeństwa Wnioskodawcy będzie to Wnioskodawca) przy udziale drugiego współmałżonka, który jednakże nie jest stroną umowy, a tylko wyraża zgodę na wydzierżawienie. Strony ustaliły, że stawka jednostkowa czynszu dzierżawnego należna wydzierżawiającemu od dzierżawcy będzie równa określonej kwocie - metr sześcienny plus VAT za jeden metr sześcienny wydobytego kruszywa ze złoża.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne