Interpretacja indywidualna z dnia 21.05.2010, sygn. IPPB1/415-164/10-2/AG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/415-164/10-2/AG
skutki podatkowe związane z podjęciem działalności gospodarczej po śmierci małżonka.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 10.02.2010 r. (data wpływu 22.02.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z podjęciem działalności gospodarczej po śmierci małżonka - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22.02.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z podjęciem działalności gospodarczej po śmierci małżonka.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Małżonek wnioskodawczyni zmarł 06.01.2010 r. Do dnia śmierci prowadził jednoosobową działalność gospodarczą - stację paliw, opodatkowaną w zakresie podatku dochodowego na zasadach ogólnych, prowadząc księgi rachunkowe i będąc jednocześnie podatnikiem podatku od towarów i usług. W działalności wykorzystywał składniki majątku w postaci nieruchomości zabudowanej stacją paliw, urządzeń (jako środki trwałe), wyposażenia oraz towarów handlowych.
Między wnioskodawczynią a jej małżonkiem do dnia jego śmierci obowiązywała wspólność majątkowa i wszystkie składniki majątkowe wykorzystywane w działalności były nabywane do majątku wspólnego. Odbywało się to na różne sposoby w drodze kupna, wytworzenia we własnym zakresie lub nabycia nieodpłatnego (np. w drodze darowizny). Wraz ze śmiercią męża działalność firmy ustała. Po stwierdzeniu jego śmierci majątek wchodzący do masy spadkowej a wykorzystywany przez niego do działalności został zabezpieczony, a stacja zamknięta. Dnia 21.01.2010 r. spadkobiercy uzyskali notarialne poświadczenie dziedziczenia. Spadek po mężu nabyli po połowie wnioskodawczyni i syn Paweł K. W niedługim czasie zamierzają oni przeprowadzić dział spadku, w efekcie czego wnioskodawczyni stanie się wyłącznym właścicielem całego majątku związanego uprzednio z działalnością gospodarczą męża. Zamierza również rozpocząć własną działalność gospodarczą obejmującą sprzedaż paliw płynnych, w której będzie wykorzystywać między innymi składniki majątku, nabyte w spadku po mężu. Wnioskodawczyni nie prowadziła wcześniej działalności gospodarczej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty