19.12.2007 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 19.12.2007, sygn. IPPB1/415-207/07-2/AJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/415-207/07-2/AJ

Czy moment wniesienia nieruchomości do spółki jawnej powoduje powstanie obowiązku podatkowego ? Czy wartość początkowa wniesionych do spółki środków trwałych powinna zostać ustalona zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli w wysokości ustalonej przez wspólników spółki na dzień wniesienia wkładu ?W jaki sposób należy ustalić dochód ze zbycia środków trwałych przez spółkę jawną ?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 20.09.2007 r. (data wpływu 20.09.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych

  • w zakresie konsekwencji podatkowych wniesienia aportem nieruchomości do spółki jawnej jest prawidłowe,
  • w zakresie ustalenia wartości początkowej środków trwałych wniesionych do spółki jawnej jest prawidłowe,
  • w zakresie opodatkowania zbycia środków trwałych przez spółkę jawną jest prawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 20.09.2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie konsekwencji podatkowych wniesienia aportem nieruchomości do spółki jawnej, ustalenia wartości początkowej środków trwałych wniesionych do spółki jawnej oraz w zakresie opodatkowania zbycia środków trwałych przez spółkę jawną.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące zdarzenia przyszłe.

  1. Wnioskodawca jest właścicielem zabudowanej nieruchomości gruntowej, na której znajdują się budynki magazynowe. Nieruchomość ta może być przedmiotem wynajmu lub dzierżawy, niemniej jednak obecnie wnioskodawca nie wykorzystuje jej dla potrzeb prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Nieruchomość nie stanowi składnika majątkowego prowadzonej przez wnioskodawcę działalności gospodarczej. Obecnie wnioskodawca rozważa możliwość wniesienia powyżej opisanej nieruchomości jako wkładu do spółki jawnej.
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne