Jak rekompensować pracę nadliczbową korpusu służby cywilnej i urzędników państwowych
Możliwość zlecania pracy nadliczbowej, oprócz przypadków wskazanych w Kodeksie pracy, przewidują też przepisy szczególne zawarte w pragmatykach służbowych, m.in. dotyczących pracowników służby cywilnej i urzędników państwowych. Przepisy te dopuszczają wykonywanie pracy w nadgodzinach w znacznie szerszym zakresie, niż przewiduje to Kodeks pracy. Jednocześnie ograniczają przywileje związane z jej rekompensowaniem, najczęściej do czasu wolnego.
W zakresie spraw pracowniczych w pierwszej kolejności zastosowanie mają przepisy pragmatyk, niezależnie od tego, czy są one korzystniejsze dla podlegających im pracowników, czy nie. Dopiero w kwestiach nieuregulowanych w tych przepisach należy stosować przepisy powszechnie obowiązujące.
Czas pracy korpusu służby cywilnej
Zagadnienia związane z czasem pracy członków korpusu służby cywilnej reguluje ustawa o służbie cywilnej. Jednak w sprawach dotyczących stosunku pracy w służbie cywilnej, nieuregulowanych w tej ustawie, stosuje się przepisy Kodeksu pracy oraz inne przepisy prawa pracy (art. 97 w zw. z art. 9 ustawy o służbie cywilnej).
O przekroczeniu norm czasu pracy w rozumieniu ustawy o służbie cywilnej można mówić w przypadku trzech grup pracowników:
● członków korpusu służby cywilnej,
● urzędników służby cywilnej,
● pracowników służby cywilnej.
Co do zasady czas pracy członków korpusu służby cywilnej (pracowników i urzędników służby cywilnej) nie może przekraczać 8 godzin na dobę i średnio 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym nie dłuższym niż 8 tygodni. W sytuacji gdy jest to uzasadnione rodzajem pracy oraz jej organizacją, istnieje możliwość stosowania rozkładów czasu pracy, w których dopuszcza się przedłużenie czasu pracy do 12 godzin na dobę. Jednak w takich rozkładach czas pracy nie może przekraczać średnio 40 godzin na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym nie dłuższym niż 12 tygodni.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty