12.12.2012 Kadry i płace

Kiedy pracodawca może żądać od pracownika naprawienia wyrządzonej szkody

Nasz pracownik, zatrudniony na stanowisku informatyka, nieumyślnie uszkodził sprzęt komputerowy warty ok. 20 tys. zł. Sprzęt nie był na gwarancji, nie mamy więc podstaw, aby domagać się od producenta jego naprawy lub wymiany. Czy w takiej sytuacji możemy wystąpić do pracownika z żądaniem naprawienia powstałej szkody, a jeżeli nie wyrazi na to zgody, potrącić z jego wynagrodzenia odpowiednią kwotę, aby przynajmniej częściowo pokryć stratę? Pracownikowi nie powierzano mienia, a jego wynagrodzenie miesięczne wynosi 4000 zł brutto.

PROBLEM

RADA

Mogą Państwo wystąpić do pracownika z żądaniem naprawienia powstałej szkody. Jeżeli jednak pracownik nie wyrazi na to zgody, nie mogą Państwo dokonać potrącenia z jego wynagrodzenia. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

W związku z tym, że pracownik wyrządził szkodę nieumyślnie, mogą Państwo zobowiązać go do jej naprawienia w wysokości rzeczywiście poniesionej straty, ale nie wyższej niż 3-miesięczne wynagrodzenie przysługujące pracownikowi w dniu wyrządzenia szkody. Pracownik może też dobrowolnie zapłacić Państwu odszkodowanie w pełnej wysokości. Jeżeli nie ma takiej możliwości, np. ze względu na ciężką sytuację materialną, mogą Państwo, na podstawie jego pisemnej zgody, dokonywać potrąceń z przysługującego mu wynagrodzenia, aż do pełnego zaspokojenia roszczenia. Dokonując potrącenia muszą Państwo pamiętać jedynie o kwocie wolnej od potrąceń, która jest równa minimalnemu wynagrodzeniu za pracę po odliczeniu zobowiązań budżetowych. Jednak, niezależnie od przyczyn powstania szkody w mieniu pracodawcy, nie jest on uprawniony do potrącenia z wynagrodzenia pracownika, bez jego zgody wyrażonej na piśmie. Mogą jednak Państwo wystąpić przeciwko pracownikowi do sądu z roszczeniem odszkodowawczym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne