Jak wypłacać wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych?
Pracownikom wykonującym pracę ponad obowiązujące ich normy czasu pracy należy wypłacić wynagrodzenie powiększone o dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych. Wypłacanie dodatku nie jest konieczne, jeżeli czas przepracowany w godzinach nadliczbowych zostanie zrekompensowany czasem wolnym.
Problemy pojawiają się zarówno przy obliczaniu wynagrodzenia przysługującego pracownikowi, jak i ustalaniu kwoty dodatku, a także przy określaniu, którym pracownikom nie przysługuje wynagrodzenie z dodatkiem za pracę w godzinach nadliczbowych.
W grudniu jeden z pracowników zatrudnionych w podstawowym systemie czasu pracy przepracował 184 godziny, czyli 16 godzin więcej niż wynosił wymiar czasu pracy dla tego miesiąca. Czy w związku z tym powinien on otrzymać wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych, mimo że nie były przekraczane normy dobowe czasu pracy, a pracuje on w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym (listopad-styczeń)?
Pracownik nie powinien otrzymać wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, gdyż mimo przekroczenia wymiaru czasu pracy dla danego miesiąca nie musiało dojść do przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Masz już konto? Zaloguj się