12.09.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 12 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.111.2024.1.KK

W zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego zniesienia współwłasności lokalu mieszkalnego obciążonego hipoteką.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od spadków i darowizn jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

12 lipca 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 8 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego zniesienia współwłasności lokalu mieszkalnego obciążonego hipoteką. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Do prowadzonej przeze Panią kancelarii notarialnej zgłosiła się kobieta, która wraz z byłym partnerem zamierza nieodpłatnie znieść współwłasność nieruchomości stanowiącej samodzielny lokal mieszkalny, o wartości rynkowej 391.000,00 zł (trzysta dziewięćdziesiąt jeden tysięcy złotych). Współwłaścicielom przysługują udziały w wysokości po 1/2 części w prawie własności tej nieruchomości i należą do III grupy podatkowej w rozumieniu art. 14 ust. 3 ustawy z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. 2024 r., poz. 596). Przedmiotowa nieruchomość obciążona jest hipoteką umowną do sumy 419.070,00 zł (czterysta dziewiętnaście tysięcy siedemdziesiąt złotych), ustanowioną na rzecz banku, celem zabezpieczenia przysługującej mu wierzytelności, w związku z udzieleniem byłym partnerom kredytu na zakup tego lokalu mieszkalnego.

Tytułem zniesienia współwłasności nieruchomości, przedmiotowy lokal mieszkalny ma nabyć była partnerka, bez żadnej spłaty na rzecz byłego partnera, a były partner najpierw zostanie zwolniony z obowiązku spłaty rat kredytu, a następnie po dopełnieniu formalności w banku - w całości zwolniony z długu.

Pytanie

Czy wskutek nieodpłatnego zniesienia współwłasności lokalu mieszkalnego w ten sposób, że prawo własności tej nieruchomości nabędzie była partnerka w całości, z jednoczesnym zastrzeżeniem, że do czasu zwolnienia byłego partnera przez bank z długu, będzie ona samodzielnie spłacać zobowiązania wynikające z kredytu hipotecznego oraz z uwzględnieniem, że hipoteka umowna przewyższa wartość nieruchomości, była partnerka będzie zobowiązana z tego tytułu do zapłaty podatku od spadków i darowizn?

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne