Interpretacja indywidualna z dnia 12 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.231.2023.1.MD
Skoro istotnie w przypadku nieodpłatnego zniesienia współwłasności nieruchomości – czysta wartość majątku nabytego przez Panią w wyniku tej czynności będzie taka sama jak przed zniesieniem współwłasności (nie nastąpi przyrost majątku w wyniku opisanej we wniosku czynności – ze względu na wskazane, skonkretyzowane roszczenia), to w takiej sytuacji nie powstanie po Pani stronie obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
13 listopada 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 8 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego zniesienia współwłasności. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca – Pani (dalej także określana jako „Współwłaściciel A”) posiada udział wynoszący 1/2 w prawie własności nieruchomości położonej w miejscowości (...) w gminie (...), stanowiącej wyodrębnione geodezyjnie działki numer (...) i (...), dla której jest prowadzona księga wieczysta o numerze (…).
Małżeństwo (...) (Pani brat) i (...) są współwłaścicielami na zasadzie małżeńskiej wspólności majątkowej udziału wynoszącego 1/2 prawa własności nieruchomości położonej w miejscowości (...) w gminie (...), stanowiącej wyodrębnione geodezyjnie działki numer (...) i (...) (dalej określani także jako „Współwłaściciele B”).
Nieruchomość powyższa została nabyta w (...) r. najpierw przez Panią i Pani brata – w wyniku dziedziczenia po Państwa matce (postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku z (...) r. Sądu Rejonowego w (…)). Następnie (…) r. (...) wraz ze swoją małżonką (...) dokonali rozszerzenia obowiązującej w ich małżeństwie wspólności ustawowej na udział (…) w tej nieruchomości, na skutek czego przysługuje im wspólnie udział w wysokości 1/2 w nieruchomości.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty