Interpretacja indywidualna z dnia 1 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.157.2023.1.KK
W zakresie skutków podatkowych nabycia w drodze darowizny udziału w nieruchomości obciążonej hipoteką.
Interpretacja indywidualna –
stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od spadków i darowizn:
-w części dotyczącej obowiązku złożenia zeznania SD-3 - jest nieprawidłowe,
-w pozostałej części – jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
31 grudnia 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 31 grudnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczypodatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych nabycia w drodze darowizny udziału w nieruchomości obciążonej hipoteką. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Jest Pani w nieformalnym związku z Panem M.A., wobec którego zgodnie z art. 14 ust. 1 oraz ust. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn zalicza się Pani do III grupy podatkowej. Pan M.A. dnia 22 czerwca 2022 r. na podstawie „Umowy Przeniesienia Własności Nieruchomości Akt notarialny repertorium A numer (…)” nabył nieruchomość, stanowiącą działkę zabudowaną o numerze ewidencyjnym (…) położoną obręb (…), gmina (…), powiat (…), dla której prowadzona jest KW nr (…). Cena nabycia przedmiotowej nieruchomości wynosiła 265 tysięcy złotych i na ten cel Bank (…) w dniu 13 maja 2022 r. udzielił Panu M.A. kredytu hipotecznego nr (…) w kwocie 400 tysięcy złotych jednocześnie ustanawiając na ww. nieruchomości zabezpieczenie hipoteczne do sumy 600 tysięcy złotych. Obecnie na działce nr (…) wznoszony jest budynek mieszkalny jednorodzinny, który na dzień dzisiejszy jest w stanie surowym otwartym i w takim pozostanie do chwili kiedy nie zostanie Pani właścicielką 1/2 części powyżej opisanej nieruchomości aby wspólnie podjąć się dokończenia inwestycji. Całkowita wartość rynkowa nieruchomości wraz z zabudowaniami określana jest na chwilę obecną na kwotę 400 tysięcy złotych i do dnia powstania obowiązku podatkowego nie ulegnie zmianie. Planuje Pani zawrzeć notarialną umowę darowizny, w której Pan M.A. daruje Pani 1/2 części ww. nieruchomości o wartości 200 tysięcy złotych. Nieruchomość w momencie zawarcia planowanej umowy darowizny dalej będzie obciążona hipoteką do kwoty 600 tysięcy złotych, a ponieważ nie dojdzie do cesji kredytu nr (…) to Pan M.A. wciąż pozostanie jedyną osobą zobowiązaną do spłaty tego kredytu. Pani jako osoba obdarowana nie przejmuje długów ani ciężarów darczyńcy. Natomiast w wyniku planowanej umowy darowizny zostanie Pani obarczona ciężarem 1/2 części ustanowionej hipoteki, która to wyniesie 300 tysięcy złotych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty