Interpretacja indywidualna z dnia 22 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.369.2024.1.JKU
Niepodleganie opodatkowaniu planowanej sprzedaży prawa własności nieruchomości gruntowej na rzecz jej użytkownika wieczystego.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
4 czerwca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 14 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie niepodlegania opodatkowaniu planowanej sprzedaży prawa własności nieruchomości gruntowej na rzecz jej użytkownika wieczystego.
Uzupełnili go Państwo pismem z 17 czerwca 2024 r. (wpływ 17 czerwca 2024 r.) oraz 17 lipca 2024 r. (wpływ 18 lipca 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Na mocy ustawy z dnia 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz niektórych innych ustaw do ustawy o gospodarce nieruchomościami dodano przepisy epizodyczne dotyczące roszczenia o sprzedaż nieruchomości gruntowej na rzecz jej użytkownika wieczystego, tj. art. 198g-198I ustawy. Przepisy te obowiązują od dnia 31 sierpnia 2023 r.
Zgodnie z art. 198g ust. 1 u.g.n., użytkownik wieczysty nieruchomości gruntowej w terminie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie powołanej wyżej ustawy może wystąpić z żądaniem sprzedaży tej nieruchomości na jego rzecz. Z żądaniem sprzedaży może wystąpić każdy użytkownik wieczysty, z wyłączeniem przypadków wskazanych w art. 198g ust. 2 i 3 u.g.n. w tym w szczególności jeżeli nieruchomość została oddana w użytkowanie wieczyste po dniu 31 grudnia 1997 r. Sprzedaż następuje w drodze umowy cywilnoprawnej, a z dniem zawarcia umowy, wygasa ustanowione prawo użytkowania wieczystego gruntu. W odniesieniu do nieruchomości stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego cenę nieruchomości ustala się w wysokości nie niższej niż dwudziestokrotność kwoty stanowiącej iloczyn dotychczasowej stawki procentowej opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego oraz wartości nieruchomości gruntowej określonej na dzień zawarcia umowy sprzedaży, jednak nie wyższej niż wartość nieruchomości gruntowej określona na dzień zawarcia umowy sprzedaży.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty