Interpretacja indywidualna z dnia 31 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.411.2023.2.EC
Skutki podatkowe przeniesienia prawa do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
25 maja 2023 r. złożył Pan wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przeniesienia prawa do korzystania z miejsca postojowego. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem złożonym 10 lipca 2023 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
W lutym 2021 r. Wnioskodawca dokonał zakupu nieruchomości (mieszkania), do którego w umowie o podział nieruchomości wspólnej quad usum były przypisane 4 miejsca postojowe naziemne (przynależne do lokalu mieszkalnego – usytuowane na części wspólnej nieruchomości). Na zakup mieszkania został zaciągnięty kredyt hipoteczny. W listopadzie 2022 r. Wnioskodawca dokonał notarialnego przeniesienia prawa (cesji na rzecz kupującego- mieszkańca wspólnoty) do wyłącznego korzystania z 1 miejsca postojowego naziemnego w kwocie 12 000 zł.
W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wyjaśnia, że przez użyte przez Niego w opisie wniosku miejsce postojowe naziemne, należy rozumieć miejsce postojowe na parkingu naziemnym, stanowiącym część nieruchomości wspólnej, która została przydzielonado wyłącznego korzystania właścicielom niektórych lokali, na podstawie umowy o podział quad usum. Pełnomocnik dewelopera oraz Wnioskodawca w akcie notarialnym oświadczyli, że dokonany został podział nieruchomości wspólnej, w ten sposób, że Wnioskodawcy przysługiwać będzie, zgodnie z art. 221 Kodeksu cywilnego, prawo do wyłącznego korzystania z miejsc postojowych naziemnych, oznaczonych konkretnymi numerami. W dalszej części aktu notarialnego Wnioskodawca oświadczył, że zrzeka się prawa do korzystania z pozostałych miejsc postojowych naziemnych i wyraża zgodę na ustalenie sposobu korzystania z nich w ten sposób, że korzystać z nich będą wyłącznie osoby, które nabyły lub nabędą od dewelopera lokale mieszkalne. Strony aktu notarialnego postanowiły, że właściciele lokali mieszkalnych, którym na podstawie dokonanego przez dewelopera podziału quoad usum nieruchomości wspólnej, przysługuje prawo do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego, będą mieli prawo do zbycia praw wynikających z umowy quoad usum na rzecz osób należących do grona właścicieli lokali mieszkalnych w sposób nieograniczony w czasie, pod dowolnym tytułem prawnym, bez dodatkowej zgody pozostałych współwłaścicieli nieruchomości wspólnej. Podmiotowe miejsce postojowe naziemne jest wydzielone za pomocą namalowanych białych linii oraz numeracji. Do nabycia prawa do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego naziemnego doszło w momencie zakupu mieszkania, do którego przynależały łącznie 4 miejsca. Wnioskodawca nie posiada informacji, kiedy członkowie wspólnoty mieszkaniowej zawarli umowę quoad usum. Nabycie przez Niego mieszkania wraz z 4 miejscami postojowymi nastąpiło na podstawie aktu notarialnego, zawartego dnia 26 lutego 2021 r. Zgodnie z aktem notarialnym, a konkretnie
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty