Interpretacja indywidualna z dnia 8 stycznia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-1.4011.581.2024.2.MW
Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
8 listopada 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 8 listopada 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełnili go Państwo pismem z 5 grudnia 2024 r. (wpływ 6 grudnia 2024 r.) – w odpowiedzi na wezwanie. Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
- Zainteresowany będący stroną postępowania:
(…)
- Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
(…)
Opis stanu faktycznego
STAN FAKTYCZNY
Wnioskodawca od 03.04.2017 r. prowadzi jednoosobową, pozarolniczą działalność gospodarczą polegającą na tworzeniu i rozwijaniu oprogramowania. Wnioskodawca prowadzi działalność wyłącznie w formie spółki cywilnej (…), w której drugi wspólnik (…) jest objęty wnioskiem wspólnym jako Zainteresowany, niebędący stroną postępowania.
Przeważającym PKD w spółce cywilnej jest 62.01 .Z (działalność związana z oprogramowaniem), zaś celem wspólników jest uzyskiwanie dochodów wytwarzania i sprzedaży wytworzonego przez siebie oprogramowania.
Wspólnicy (…) rozliczają się na zasadzie podatku liniowego w wysokości 19%. Wnioskodawca i Zainteresowany prowadzą odrębną od księgi handlowej ewidencję dla wszystkich projektów od 01.01.2023 r. Ewidencja ta wyodrębnia każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej (majątkowe prawo autorskie do programu komputerowego), ustala przychód, koszty uzyskania przychodu i dochód przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej a także wyodrębnia koszty stanowiące poszczególne składniki wskaźnika nexus, (koszty prowadzenia lub nabywania wyników prac badawczo - rozwojowych albo gotowych kwalifikowanych praw autorskich), w sposób pozwalający na ustalenie kwalifikowanego dochodu z każdego prawa własności intelektualnej. Wnioskodawca i Zainteresowany oblicza wskaźnik „nexus” zgodnie z art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT, według wzoru: [(a+b) x 1,3]/ (a+b+c+d), w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty