06.04.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 6 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.86.2023.2.MN

W zakresie obowiązków płatnika z tytułu opodatkowania odszkodowania wypłaconego pracownikowi w związku z niezgodnym z prawem wypowiedzeniem warunków pracy i płacy.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

26 stycznia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 20 grudnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązków płatnika w zakresie opodatkowania odszkodowania wypłaconego pracownikowi w związku z niezgodnym z prawem wypowiedzeniem warunków pracy i płacy.

Opis stanu faktycznego

Zwracają się Państwo w oparciu o art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.) o udzielenie pisemnej odpowiedzi (interpretacji) na pytanie dotyczące przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, która dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania zasądzonego na rzecz pracownika odszkodowania za niezgodne z prawem wypowiedzenie warunków pracy i płacy w określonym poniżej stanie faktycznym.

Pracownik, który jest zatrudniony u pracodawcy i w dalszym ciągu świadczy na rzecz pracodawcy pracę w oparciu o umowę o pracę wystąpił do Sądu o odszkodowanie za niezgodne z prawem wypowiedzenie warunków prac i płacy.

Sąd Pracy prawomocnym wyrokiem przyznał pracownikowi odszkodowanie za niezgodne z prawem wypowiedzenie warunków pracy i płacy. Kwestie dotyczące stosunku pracy, w tym wypłaty odszkodowań z tytułu, niezgodnego z prawem wypowiedzenia warunków pracy i płacy przez pracodawcę zawarte zostały w Kodeksie pracy. W przypadku ustalenia, że wypowiedzenie warunków pracy i płacy zawartej na czas nieokreślony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiedzeniu warunków pracy i płacy, Sąd Pracy - stosowanie do żądania pracownika - orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu - przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu (art. 45 § 1 w zw. z art. 42 § 1 Kodeksu pracy). Odszkodowanie to przysługuje w wysokości wynagrodzenia za okres od 2 tygodni do 3 miesięcy. W myśl art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy PIT zwolnienie z podatku dochodowego kwoty otrzymanego odszkodowania uwarunkowane jest dwoma przesłankami. Pierwszym z wymaganych warunków jest określenie w przepisach odrębnych ustaw lub przepisach wykonawczych wysokości lub zasad ustalania odszkodowania, drugim zaś warunkiem jest niewymienienie przez ustawodawcę określonego odszkodowania w treści tego przepisu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne