24.01.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 24 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.17.2023.1.KR

Zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 11 marca 2022 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe – umorzeniem wierzytelności względem banku z tytułu kredytu konsolidacyjnego zaciągniętego na spłatę kredytu mieszkaniowego (hipotecznego) na własne cele mieszkaniowe.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

11 stycznia 2023 r. złożyła Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych umorzenia kredytu hipotecznego.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Jest Pani polskim rezydentem podatkowym, podlegającym w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania. W 2006 r. zaciągnęła Pani w (…) Banku (…) kredyt hipoteczny waloryzowany kursem CHF w wysokości (…) na nabycie mieszkania w (…), ul. (…), w którym obecnie Pani zamieszkuje. 15 czerwca 2011 r. zaciągnęła Pani kredyt konsolidacyjny w (…) Bank (…) (poprzednik prawny (…) - dalej także: „Bank”) z przeznaczeniem na:

a)spłatę kredytu mieszkaniowego udzielonego przez (…) Bank (…) w kwocie (…),

b)finansowanie kosztów zakupu działki budowlanej zlokalizowanej: (…), ul. (…), działka nr (…) w wysokości (…),

c)refinansowanie nakładów i kosztów poniesionych przez kredytobiorcę w wysokości (…).

Kwota udzielonego kredytu wynosiła (…) z zastrzeżeniem, że ostateczna wysokość zobowiązania do spłaty wyrażona w CHF określona będzie po wypłacie całej kwoty kredytu i po przeliczeniach na tę walutę po kursie jej kupna zgodnie z Tabelą kursów obowiązującą w Banku w dniach i w momentach uruchomień środków. W praktyce oznaczało to, że udzielony przez Bank kredyt określany jako „kredyt frankowy” w rzeczywistości nie był kredytem walutowym, lecz indeksowanym do waluty obcej, o czym przekonała się Pani, gdy po podpisaniu umowy w lipcu 2011 r. Bank wypłacił kredyt w wysokości (…), ale już 10 sierpnia 2011 r. kwota kapitału do spłaty wynosiła (…), czyli ponad (…) więcej. Po 11 latach terminowego spłacania rat kredytu zgodnie z harmonogramem zawartym w umowie z Bankiem na dzień 16 maja 2022 r. kwota kredytu (tylko kapitału) do spłaty wynosiła (…). W sumie do 10 maja 2022 r. spłaciła Pani kwotę (…). Biorąc pod uwagę powyższe, Pani aktualną sytuację finansową oraz ogólną sytuację makroekonomiczną, w tym m.in. wzrost kursów walut, wzrost stóp procentowych, wzrost inflacji itd. wiosną 2022 r. wystąpiła Pani do (…) z prośbą o przekształcenie kredytu w CHF na kredyt w PLN i o zawarcie ugody. W efekcie prowadzonego postępowania mediacyjnego przed Sądem Polubownym przy Komisji Nadzoru Finansowego w dniu 5 września 2022 r. zawarła Pani ugodę z Bankiem na przedstawionych Pani przez Bank warunkach. Podstawowym warunkiem zawarcia ugody była sprzedaż ww. nieruchomości w (…) i jednorazowa spłata kredytu w całości, dokonana w dniu 5 października 2022 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne