11.10.2022 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 11 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.614.2022.1.JS

Wycofanie nieruchomości z ewidencji środków trwałych spółki cywilnej i przekazanie jej do majątku prywatnego a obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych po stronie wspólników spółki.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe, jednakże z innych względów niż Pani wskazała

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych przedstawionego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych – jest prawidłowe, jednakże z innych względów niż Pani wskazała.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

23 sierpnia 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 19 sierpnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wycofania nieruchomości ze spółki cywilnej. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Założyli Państwo (Pani wraz z trzema wspólnikami) w 1997 r. spółkę cywilną. Zajmowali się Państwo jako wspólnicy spółki cywilnej prowadzeniem stacji kontroli pojazdów. Ze względu na wiek (m.in. 67 lat, 72 lata, 74 lata) zamierzają Państwo zakończyć prowadzenie działalności gospodarczej z końcem 2022 r. i przenieść nieruchomość, będącą składnikiem wykorzystywanym do działalności spółki cywilnej do majątków prywatnych wspólników tej spółki.

Pytanie

Czy wycofanie opisanej powyżej nieruchomości z ewidencji środków trwałych spółki cywilnej i przekazanie jej do majątku prywatnego wspólników przy założeniu, że przekazanie to będzie nieodpłatne, nie spowoduje powstania z tego tytułu obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych po stronie wspólników spółki cywilnej?

Pani stanowisko

Nieodpłatne wycofanie nieruchomości z majątku spółki cywilnej i przekazanie jej do prywatnego majątku wspólników nie spowoduje powstania z tego tytułu obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako „u.p.d.o.f.”) przy założeniu, że przekazanie nieruchomości nie będzie stanowić wypłaty z zysku i w wyniku tej czynności prawnej wkłady wspólników nie ulegną obniżeniu. Będzie to czynność neutralna podatkowo na gruncie u.p.d.o.f., nieskutkująca powstaniem przychodu do opodatkowania po stronie wspólników.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne