Interpretacja indywidualna z dnia 26 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.515.2022.1.KK
Skutki podatkowe zbycia nieruchomości na podstawie umowy zamiany.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
30 maja 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia nieruchomości na podstawie umowy zamiany. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
2 grudnia 2020 r. zmarł Pana dziadek, natomiast 6 września 2021 r. zmarła jego żona, a Pana babcia. Obydwoje pozostawili po sobie testamenty, w których było zapisane, że w pierwszej kolejności dziedziczy małżonek, a w drugiej kolejności Pan. Obydwa testamenty zostały sporządzone w 1994 r. w formie aktów notarialnych. 27 stycznia 2022 r. w Sądzie Rejonowym zostały otwarte i ogłoszone obydwa testamenty. Sąd wydał postanowienie, w którym zostało stwierdzone, że spadek po Pana dziadku nabyła w całości w dniu 27 stycznia 2022 r. jego żona oraz że spadek po babci został nabyty w całości 27 stycznia 2022 r. przez Pana. Dziadek i babcia posiadali nieruchomość objętą wspólnością ustawową małżeńską oraz nigdy nie zawierali umów majątkowych małżeńskich. Powyższa nieruchomość została w 1973 r. przyznana Pana dziadkowi jako mieszkanie służbowe przez .....
W 1993 r. dziadek i babcia nabyli ww. nieruchomość w formie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Natomiast w 2009 r. została zawarta umowa w formie aktu notarialnego o ustanowienie odrębnej własności lokalu i przeniesienie własności pomiędzy spółdzielnią mieszkaniową oraz Pana dziadkiem i babcią. Dodatkowo dziadek i babcia oświadczyli, że nabycia dokonują na majątek objęty wspólnością ustawową małżeńską, oraz że nie zawierali umów majątkowych małżeńskich. Został również sporządzony wniosek o założenie księgi wieczystej dla ww. mieszkania na rzecz Pana dziadka i babci na zasadzie małżeńskiej wspólności ustawowej. Pod koniec roku planuje Pan dokonać zamiany ww. mieszkania na mniejsze i w nowszym budownictwie. Drugą stroną transakcji będzie Pana siostra, której większe mieszkanie jest bardziej potrzebne.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty