Interpretacja indywidualna z dnia 11 lutego 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.938.2021.1.JŁ
Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości.
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
12 listopada 2021 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
6 lipca 2021 r. przed notariuszem w drodze darowizny przekazał Pan swojej córce i Jej małżonkowi udział w części 1/2 nieruchomości (KW…). Tego samego dnia doszło także między tymi samymi stronami, tj. Panem, Pana córką i Jej małżonkiem, do zawarcia umowy sprzedaży pozostałej 1/2 części owej nieruchomości za cenę 60 000 zł (wartość rynkowa 84 000 zł). Od wyżej wymienionych czynności prawnych został pobrany przez notariusza, podatek od spadków i darowizn oraz podatek od czynności cywilnoprawnych.
Z uwagi na fakt, iż dokonał Pan odpłatnego zbycia nieruchomości, pojawia się kwestia powstania obowiązku podatkowego wynikającego z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Z treści tego przepisu wynika, że obowiązek podatkowy powstaje w momencie zbycia nieruchomości przed upływem 5 lat od jej nabycia.
Nieruchomość ta stała się w całości Pana własnością w drodze podziału majątku wspólnego małżonków, który został dokonany orzeczeniem Sądu Rejonowego w X. z 4 marca 2020 r., które stało się prawomocne 7 lipca 2020 r. Od tego dnia był Pan jedynym właścicielem nieruchomości.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty