Interpretacja indywidualna z dnia 26 stycznia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4012.42.2021.2.IK
Brak opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży działek, nieuznanie za podatnika VAT.
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
10 listopada 2021 r. wpłynął Pani wniosek z 5 listopada 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy kwestii braku opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży działek o nr 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie organu – pismem z 23 grudnia 2021 r. (wpływ 30 grudnia 2021 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Jest Pani polskim rezydentem podatkowym, rolnikiem prowadzącym gospodarstwo rolne.
W ramach darowizny dokonanej na mocy umowy darowizny objętej aktem notarialnym sporządzonym dnia … 2009 roku, Repertorium A nr …, uzyskała Pani własność udziału wynoszącego 14 części we współwłasności nieruchomości objętej na tamten czas księgą wieczystą o numerze KW nr …, tj. nieruchomości położonej w …, gmina …, stanowiącej niezabudowane działki gruntu o numerach ówczesnych 9, 10, 11 o powierzchni …. Następnie na mocy umowy darowizny i zniesienia współwłasności zawartej w dniu … 2009 roku, akt notarialny Repertorium A nr …, przeniosła Pani w ramach darowizny swój udział wynoszący ½ części niezabudowanej nieruchomości położonej w …, gmina …, powiat …, województwo …, składającej się z działek oznaczonych numerami 9, 10, 11 o łącznej …, samej sobie i swojemu mężowi B, postanawiając, że darowany udział w nieruchomości wejdzie w skład majątku wspólnego, na co małżonkowie wyrazili zgodę i darowiznę przyjęli. Jednocześnie w ramach umowy zniesienia współwłasności C oraz Pani z mężem dokonali zniesienia współwłasności wyżej opisanej nieruchomości objętej księgą wieczystą o numerze … w ten sposób, że całą opisaną nieruchomość, nabyła w całości A oraz B, działając w ustawowej „wspólności”. Tym sposobem na moment zawarcia rzeczonej umowy współwłasności, Wnioskodawczyni wraz z B (będący ówcześnie jej mężem), działając we wspólności ustawowej stali się właścicielami nieruchomości objętej księgą wieczystą o numerze ….
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty