Interpretacja indywidualna z dnia 4 sierpnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.370.2021.1.MK
W zakresie zwolnienia przedmiotowego.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku z 4 maja 2021 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
4 maja 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawczyni w 2016 r. wraz z ówczesnym narzeczonym podjęła decyzję o przeprowadzce z G. do W. Wnioskodawczyni w W. zamieszkała w grudniu 2016 r. Do czasu przeprowadzki w G. Wnioskodawczyni z narzeczonym mieszkali w Jej mieszkaniu, otrzymanym darowizną od rodziców w 2015 r. Po wyprowadzce Wnioskodawczyni zawarła ze swoją siostrą umowę użyczenia lokalu, na cele mieszkaniowe siostry.
W lipcu 2017 r. Wnioskodawczyni z narzeczonym wzięli ślub i podjęli decyzję o kupnie mieszkania w W. - głównie ze względu na wysokie koszty najmu, ale również z myślą o zachowaniu mieszkania na lata, dla potomka, gdyż planowali na stałe zostać w W.. Zakupu dokonali w sierpniu 2017 r. za kwotę 250.000 zł - mieszkanie 2 pokojowe (ok. 38 m2). Małżonkowie korzystają od początku małżeństwa z ustroju małżeńskiego małżeńskiej wspólności majątkowej, lokal ten został kupiony do tegoż majątku wspólnego.
W sierpniu 2019 r. Wnioskodawczyni i Jej małżonkowi urodził się syn. W marcu 2020 r. wybuchła pandemia COVID-19, której pierwsze miesiące spędzili poza W., pracując zdalnie - głównie na wsi u rodziców lub w … mieszkaniu, ze względu na jego większy rozmiar. Te dwa zdarzenia skłoniły ich do rozmyślań nad powrotem do miasta, z którym, jak się okazało, byli najsilniej związani - do G. W G. mieszka duża część rodziny Wnioskodawczyni i Jej męża, a także znajomi, co jest nieocenione w pomocy w opiece nad dzieckiem. Ponadto pandemia umożliwiła mężowi Wnioskodawczyni pracę w formie zdalnej na stałe (a był to jeden z głównych argumentów, dla którego przenieśli się do W. - praca). W związku z powyższym Wnioskodawczyni z małżonkiem podjęli decyzję o powrocie i przeprowadzce do G. W lipcu 2020 r. zamieszkali w mieszkaniu, które Wnioskodawczyni otrzymała darowizną od rodziców przed ślubem, w 2015 r., i w którym mieszkali przed przeprowadzką do W.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty