Interpretacja indywidualna z dnia 21 czerwca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.97.2021.1.JKA
nabywając nieodpłatnie w ramach zniesienia współwłasności nieruchomości, zbywany przez drugiego współwłaściciela udział w nieruchomości, z pozostawieniem bez zmian zobowiązań z tytułu kredytu hipotecznego oraz dłużników tego kredytu, ma prawo – przy ustalaniu podstawy opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn – czy powstanie obowiązek podatkowy.?
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z 10 maja 2021 r. (data wpływu – 13 maja 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego zniesienia współwłasności lokalu mieszkalnego obciążonego hipoteką – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 13 maja 2021 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego zniesienia współwłasności lokalu mieszkalnego obciążonego hipoteką.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
W dniu 26.03.2008 r. Wnioskodawczyni wraz z byłym już partnerem – będącym osobą, która w stosunku do Wnioskodawczyni jest osobą, którą zalicza się do 3 grupy podatkowej zgodnie z postanowieniami art. 14 ust. 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn (dalej: drugi współwłaściciel), nabyli na współwłasność (po ½ udziału) znajdujący się w G. lokal mieszkalny, stanowiący odrębną nieruchomość wraz z udziałami w części wspólnej nieruchomości za cenę (…) zł. Cena nabycia została pokryta przez oboje współwłaścicieli (czyli Wnioskodawczynię oraz drugiego współwłaściciela) w części z wkładu własnego współwłaścicieli, a w części z zaciągniętego na ten cel kredytu mieszkaniowego. W celu zabezpieczenia przedmiotowego kredytu współwłaściciele ustanowili na rzecz Banku udzielającego kredytu hipotekę umowną do kwoty (…) zł. Stroną umowy kredytu są oboje współwłaściciele nieruchomości. Przedmiotowa hipoteka wpisana jest w księdze wieczystej prowadzonej dla powyższej nieruchomości.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty