Artykuł aktualny na dzień 19-04-2024

Pracodawca może skierować pracownika na zaległy urlop wypoczynkowy bez jego zgody

Ustawa o COVID-19 umożliwia pracodawcy skierowanie pracownika na zaległy urlop wypoczynkowy. Nie jest do tego wymagana zgoda pracownika. Termin urlopu pracodawca określa samodzielnie. Musi tylko pamiętać, aby taki urlop zaczynał się najpóźniej 30 września 2021 r. i nie przekraczał wymiaru 30 dni.

Tylko urlop zaległy

Ustawa o COVID-19 umożliwia pracodawcy, w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, udzielenie pracownikowi urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego przez pracownika w poprzednich latach kalendarzowych. Zgoda pracownika nie jest potrzebna, mało tego - pracownik jest zobowiązany taki urlop wykorzystać (art. 15gc ustawy o COVID-19). Należy podkreślić, że powyższa regulacja nie obejmuje urlopów należnych za dany rok i dotyczy tylko urlopu zaległego z lat wcześniejszych.

Wymiar zaległego urlopu udzielanego z inicjatywy pracodawcy nie może przekroczyć 30 dni. Jeżeli pracownik posiada większą liczbę dni zaległego urlopu, pracodawca nie może ich udzielić w samodzielnie ustalonym terminie bez zgody pracownika.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne