Ustalanie prawa i obliczanie wyższej kwoty wolnej od potrąceń z wynagrodzenia pracownika z powodu COVID-19
Pracownikom-dłużnikom, których wynagrodzenie zostało obniżone lub których członek rodziny utracił źródło dochodu z powodu COVID-19, przysługuje wyższa kwota wolna od potrąceń. Wskazana kwota ulega zwiększeniu o 25% na każdego nieosiągającego dochodu członka rodziny, którego pracownik ten ma na utrzymaniu. Wysokość tego zwiększenia należy obliczyć od przysługującej pracownikowi standardowej kwoty wolnej od potrąceń. W przypadku gdy wynagrodzenie pracownika jest zajęte przez komornika, zasadność korzystania przez zatrudnionego z wyższej kwoty wolnej od potrąceń będzie badał komornik. Tak uznał resort pracy i Ministerstwo Sprawiedliwości w odpowiedzi z 30 czerwca 2020 r. na pytanie redakcji MPPiU.
Przepisy wprowadzające wyższe kwoty wolne od potrąceń z wynagrodzenia pracownika obowiązują nie tylko w czasie ogłoszenia stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego. Będą mogły być stosowane w sytuacjach objętych tymi regulacjami (obniżenie wynagrodzenia, utrata dochodu z powodu COVID-19) lub do czasu ich uchylenia.
Prawo do wyższej kwoty wolnej mają też pracownicy, którym udzielono zaliczek pieniężnych lub którzy zostali ukarani karą porządkową.
Z prawa do zastosowania wyższej kwoty wolnej od potrąceń nie skorzystają dłużnicy alimentacyjni. W tym bowiem przypadku kwota wolna nie występuje.
Kiedy jest możliwe zastosowanie wyższej kwoty wolnej od potrąceń
W przypadku gdy z powodu działań podjętych na terenie Polski, służących zapobieganiu zarażeniem wirusem SARS-CoV-2:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty