Od 22 listopada 2018 r. umowy na czas określony zawarte przed nowelizacją przepisów przekształcają się w umowy na czas nieokreślony
21 listopada 2018 r. miną 33 miesiące od wejścia w życie przepisów wprowadzających limity dla umów o pracę na czas określony. Oznacza to, że po tym terminie niektóre z takich umów mogą z mocy prawa przekształcić się w umowy na czas nieokreślony.
Zgodnie z nowelizacją Kodeksu pracy, która weszła w życie 22 lutego 2016 r., zmianie uległy zasady zawierania umów na czas określony. Począwszy od tego dnia okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy. Ponadto łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech (art. 251 § 1 Kodeksu pracy). Jeżeli okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony jest dłuższy niż 33 miesiące lub liczba zawartych umów jest większa niż trzy, uważa się, że pracownik, odpowiednio od dnia następującego po upływie okresu 33 miesięcy lub od dnia zawarcia czwartej umowy o pracę na czas określony, jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony (art. 251 § 3 Kodeksu pracy).
W przypadku umów na czas określony trwających w dniu wejścia w życie omawianej nowelizacji, a zawartych przed zmianą przepisów, 33-miesięczny limit jest liczony od dnia wejścia w życie nowelizacji, czyli od 22 lutego 2016 r. W związku z tym 21 listopada 2018 r. mijają 33 miesiące, na jakie maksymalnie można zawierać takie umowy na czas określony. W wielu przypadkach upływ tego terminu może oznaczać, że od 22 listopada 2018 r. zawarte z pracownikami umowy na czas określony przekształcą się w umowy na czas nieokreślony.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty