Interpretacja indywidualna z dnia 01.10.2020, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.584.2020.1.AMN, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.584.2020.1.AMN
Skutki podatkowe zbycia nieruchomości.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 30 kwietnia 2020 r. (data wpływu 31 lipca 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia nieruchomości jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 31 lipca 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia nieruchomości.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
W dniu x października 2008 r. umową darowizny przekazania gospodarstwa za emeryturę, Wnioskodawca został właścicielem nieruchomości działki. Dnia x grudnia 2014 r. w ramach umowy zamiany gruntów (komasacja zgodnie z paragrafem 98b ustawy o gospodarce nieruchomościami) Wnioskodawca połączył swoją nieruchomość z nieruchomością sąsiada i Wnioskodawca z sąsiadem na nowo ją podzielili. Właściciele albo użytkownicy wieczyści nieruchomości ukształtowanych w sposób uniemożliwiający ich racjonalne zagospodarowanie mogą złożyć zgodny wniosek o ich połączenie i ponowny podział na działki gruntu, jeżeli przysługują im jednorodne prawa do tych nieruchomości... ...Podziału nieruchomości, o którym mowa w ust. 1, dokonuje się pod warunkiem, że właściciele albo użytkownicy wieczyści dokonają, w drodze zamiany, wzajemnego przeniesienia praw do części ich nieruchomości, które weszły w skład nowo wydzielonych działek gruntu.
W wyniku połączenia i podzielenia powstały działki, którymi Wnioskodawca i sąsiad podzielili się, tak aby udziały jednej i drugiej strony były takie same jak przed podziałem. Zamiana odbyła się bez żadnych spłat i dopłat, czyli Wnioskodawca nie nabył nic ponad swój pierwotny udział.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty