02.06.2020 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 02.06.2020, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.181.2020.1.NF, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.181.2020.1.NF

Zwolnienie od podatku VAT transakcji sprzedaży udziału w nieruchomości.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 24 marca 2020 r. (data wpływu 3 kwietnia 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku od towarów i usług sprzedaży udziału w nieruchomości zabudowanej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 kwietnia 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku od towarów i usług sprzedaży udziału w nieruchomości zabudowanej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest współwłaścicielem nieruchomości położonej w centrum A, zabudowanej budynkiem o funkcji mieszkalno-usługowej, w którym nie została ustanowiona odrębna własność lokali, a zatem nieruchomość pozostaje we współwłasności w udziałach, tj. Wnioskodawca pozostaje współwłaścicielem w 5/10 częściach na podstawie umów sprzedaży () i aneksu do tej umowy () oraz na podstawie umów sprzedaży; Pani A w 4/10 częściach, a Pan B w 1/10 części.

Udziały nabyte zostały etapami od osób fizycznych na podstawie powołanych już wyżej umów, a nabycia nie były opodatkowane podatkiem od towarów i usług, tzw. podatkiem VAT. W czasie nabywania udziałów w budynku znajdowały się lokale użytkowe oraz lokale mieszkalne zajęte na podstawie dawnych decyzji administracyjnych o tzw. przydziale. W związku z nabywaniem poszczególnych udziałów współwłaściciele wstępowali w istniejące stosunki najmu oraz w stosunki wynikające z decyzji tzw. kwaterunkowych.

Od roku 2005 wszystkie lokale w opisanej nieruchomości wynajmowane są przez współwłaścicieli w ramach tzw. najmu prywatnego spółce cywilnej, w której to spółce są wyłącznymi wspólnikami. W ramach działalności tej spółki (poczynając od roku 2005) przedmiotowe lokale były w różnych okresach podnajmowane podmiotom trzecim (respektowane były również istniejące kwaterunki). W obecnej chwili większość lokali wciąż pozostaje podnajęta. Zajęty pozostaje również jeden lokal na podstawie tzw. decyzji kwaterunkowej o przydziale. Wynajem lokali użytkowych na rzecz spółki cywilnej współwłaściciele opodatkowują podatkiem od towarów usług, a przy najmie lokali mieszkalnych korzystają ze zwolnienia. Tak samo wygląda opodatkowanie podnajmu realizowanego przez spółkę cywilną w ramach której współwłaściciele prowadzą działalność gospodarczą. Każdy ze współwłaścicieli prowadzi ewidencję środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne