Interpretacja indywidualna z dnia 20.01.2020, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.672.2019.1.KR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.672.2019.1.KR
Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 13 listopada 2019 r. (data wpływu 21 listopada 2019 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21 listopada 2019 r. wpłynął do Organu podatkowego wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.
We wniosku złożonym przez:
- Zainteresowanego będącego stroną postępowania: Pana A,
- Zainteresowaną niebędącą stroną postępowania: Panią B,
przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Małżonkowie B (Zainteresowana niebędąca stroną postępowania) i A (Zainteresowany będący stroną postępowania) zamierzają sprzedać nieruchomość zabudowaną budynkami niemieszkalnymi, którą nabyli w 2001 r., jako osoby fizyczne, do prywatnego majątku wspólnego (ustawowa wspólność majątkowa małżeńska). Transakcja z 2001 r. nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Cała nieruchomość złożona jest z kilku działek ewidencyjnych, będących przedmiotem oddzielnego obrotu. Część ww. nieruchomości jest wykorzystywana przez A w związku z prowadzoną przez Niego działalnością gospodarczą, w tym wyłącznie dwa z budynków posadowionych na nieruchomości (działce ewidencyjnej nr 3) są faktycznie wykorzystywane w związku z prowadzoną przez A działalnością gospodarczą i zostały ujęte w ewidencji środków trwałych.
Od momentu zawarcia związku małżeńskiego małżonkowie nie zawierali umów majątkowych małżeńskich, w tym umów rozdzielności majątkowej. Cena planowanej sprzedaży nieruchomości będzie wyższa od ceny jej nabycia w 2001 r. Upłynął okres 5 lat od nabycia ww. nieruchomości, z zastrzeżeniem transakcji zamiany z Gminą jednej z działek ewidencyjnych, o której mowa poniżej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty