Interpretacja indywidualna z dnia 15.01.2020, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.583.2019.1.AKU, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.583.2019.1.AKU
Odliczenie od dochodu darowizny dla kościelnej osoby prawnej na cele charytatywno opiekuńcze
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 9 października 2019 r. (data wpływu 15 października 2019 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie odliczenia od dochodu darowizny dla kościelnej osoby prawnej na cele charytatywno opiekuńcze jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 15 października 2019 r. wpłynął do Organu podatkowego ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie odliczenia od dochodu darowizny dla kościelnej osoby prawnej na cele charytatywno opiekuńcze.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
() jest kościelną osobą prawną, funkcjonującą na podstawie przepisów ustawy z dnia 30 czerwca 1995 r. o stosunku Państwa do Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1995 r., nr 97, poz. 481, z późn. zm., dalej: Ustawa), zarejestrowaną w rejestrze stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej, posiadającą status organizacji pożytku publicznego, nie prowadzącą działalności gospodarczej. Zgodnie ze Statutem (), celem () jest prowadzenie działalności charytatywno opiekuńczej, mającej na uwadze godność, jak też potrzeby każdego człowieka, bez względu na jego pochodzenie oraz przekonania. Cel (), jak wynika z art. 7 Statutu (), jest realizowany w szczególności poprzez prowadzenie działalności charytatywnej w różnych jej formach; prowadzenie działalności na rzecz osób niepełnosprawnych, w tym rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych; podejmowanie działań w zakresie ochrony i promocji zdrowia; realizowanie działań z zakresu ekologii i oświaty ekologicznej, ochrony zwierząt i dziedzictwa przyrodniczego; prowadzenie działalności na rzecz rodziny, macierzyństwa, rodzicielstwa, upowszechniania i ochrony praw dziecka; prowadzenie działań z zakresu pomocy społecznej, w tym pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywania szans tych rodzin i osób; prowadzenie działalności na rzecz integracji oraz reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym; organizowanie pomocy ofiarom katastrof, klęsk żywiołowych, konfliktów zbrojnych oraz wojen w kraju i za granicą; organizowanie pomocy dla osób ubogich, w tym osób pozbawionych wolności; organizowanie różnych form turystyki i krajoznawstwa oraz wypoczynku dla dzieci i młodzieży; promocję zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy i zagrożonych zwolnieniem oraz wspomaganie rozwoju przedsiębiorczości; podejmowanie przedsięwzięć w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym; prowadzenie działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych; upowszechnianie oraz ochronę wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także prowadzenie działań wspomagających rozwój demokracji; promocję i organizację wolontariatu; prowadzenie działalności na rzecz równych praw kobiet i mężczyzn; prowadzenie działalności na rzecz osób w wieku emerytalnym; prowadzenie działalności na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych; prowadzenie działalności w zakresie nauki, edukacji, oświaty i wychowania; wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej i sportu; pomoc Polonii i Polakom za granicą; prowadzenie działalności na rzecz organizacji pozarządowych oraz podmiotów, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2019 r., poz. 688) w sferze prowadzonych przez nie zadań publicznych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty