Interpretacja indywidualna z dnia 17 stycznia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.885.2024.3.DA
Preferencyjne opodatkowanie dochodów jako osoba samotnie wychowująca dziecko.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
18 listopada 2024 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z rozliczenia w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dziecko. Uzupełniła go Pani pismami złożonymi 3 stycznia 2025 r. i 10 stycznia 2025 r. – w odpowiedzi na wezwania.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wyrokiem Sądu z dnia 15 lutego 2022 r. rozwiązane zostało Pani małżeństwo, od tego czasu pozostaje Pani osobą rozwiedzioną. Orzeczenie rozwodu nastąpiło bez orzekania o winie. Władza rodzicielska nad wspólną córką − małoletnią … (obecnie 7 lat) powierzona została obojgu rodzicom. Miejscem pobytu córki wyrokiem sądu ustalono każdorazowe miejsce zamieszkania matki, czyli Pani. Sąd orzekł o kontaktach ojca z dzieckiem: w co drugi weekend od soboty godz. 9:00 do niedzieli godzina 21:00 oraz w każdy wtorek i czwartek od zakończenia przez dziecko zajęć edukacyjnych do godziny 19:30. Kosztami utrzymania dziecka Sąd obciążył obydwoje rodziców, przy czym udział ojca w tych kosztach ustalono na 1 300 zł miesięcznie. Na skutek wniesienia z Pani strony apelacji w części dotyczącej wysokości świadczenia alimentacyjnego, wyrokiem Sądu Apelacyjnego z dnia 15 listopada 2023 r. udział ojca w kosztach utrzymania dziecka ustalono na 1 650 zł miesięcznie.
Ojciec odwiedza dziecko dwa razy w tygodniu, tj. we wtorki i czwartki. Zwykle dziecko odbierane jest przez ojca z placówki szkolnej ok. godziny 17:00 i odwożone do miejsca zamieszkania ok. godziny 19:00. Od daty orzeczenia rozwodu samotnie wychowuje Pani córkę (urodzoną … 2017 r.). Jako, że dziecko mieszka z Panią, to na Pani spoczywa codzienny obowiązek zapewnienia córce bytu, opieki, wyżywienia, zorganizowania transportu do szkoły, zapewnienia ubrania, dopilnowania wizyt lekarskich, szczepień, zakupu wszelkich potrzebnych rzeczy, opieki nad dzieckiem w czasie choroby, udział w zebraniach szkolnych, pomoc w nauce, zorganizowanie i dopilnowanie udziału w zajęciach pozalekcyjnych (basenowych, dodatkowych kursów językowych, zajęć gry na instrumencie, zajęć plastycznych), uczestnictwo w wydarzeniach szkolnych, jak również zorganizowania atrakcji, udziału w uroczystościach koleżanek i kolegów, rozrywek, wakacji, ferii. Od rozwodu do chwili obecnej mieszka Pani z córką (we dwie), pozostaje Pani rozwiedziona. W tym okresie wykonywanie władzy rodzicielskiej przez ojca dziecka odbywało się w bardzo ograniczonym zakresie. Były to spotkania w wyznaczonych przez Sąd terminach − z zastrzeżeniem przypadków ich odwoływania w powołaniu na przyczyny zawodowe lub prywatne wyjazdy ojca. W tym czasie ojciec dziecka nie podjął żadnej współpracy umożliwiającej wspólną organizację lub koordynację zajęć dla dziecka. Nigdy też, pomimo propozycji, nie zdecydował się na spotkanie z córką w dodatkowych, poza wyznaczonymi sądownie terminach. W przypadku, kiedy ojciec odwołuje spotkania z dzieckiem obowiązek opieki spoczywa na Pani. W przeciwnych sytuacjach − gdy konieczne są z Pani strony wyjazdy służbowe, ojciec dziecka nigdy nie podjął się opieki, którą musi Pani zorganizować we własnym zakresie, w tym w szczególności korzystając z pomocy swoich rodziców, tj. dziadków córki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty