Interpretacja indywidualna z dnia 10.10.2018, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.508.2018.1.JŻ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.508.2018.1.JŻ
Określenia stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, miejsca opodatkowania nabywanych usług oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 7 sierpnia 2018 r. (data wpływu 9 sierpnia 2018 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:
- określenia stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej jest nieprawidłowe,
- miejsca opodatkowania nabywanych usług jest nieprawidłowe,
- prawa do odliczenia podatku naliczonego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 9 sierpnia 2018 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, miejsca opodatkowania nabywanych usług oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:
Y. (Spółka) jest spółką prawa niemieckiego założoną w 2008 r. Spółka posiada siedzibę w Niemczech i jest tam zarejestrowana jako podatnik VAT.
Grupa spółek, do której należy Y., zajmuje się badaniami, projektowaniem, rozwojem, produkcją i dystrybucją szerokiej gamy produktów gumowych, w tym opon samochodowych.
W styczniu 2010 r. Y. rozpoczęła działalność jako lokalny dystrybutor (bez prawa wyłączności) opon samochodowych w Europie. Centrala Y. w Niemczech prowadzi i realizuje sprzedaż na całym rynku europejskim.
Od stycznia 2016 Spółka jest również zarejestrowana jako czynny podatnik VAT w Polsce.
Model działalności Y. w Polsce przedstawia się następująco:
- Y. przemieszcza własne towary (głównie opony) z Niemiec i innych krajów (w tym krajów spoza UE) do magazynu znajdującego się w Polsce (transakcje są rozpoznawane jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów albo import towarów w Polsce). Magazyn nie jest własnością Spółki. Spółka korzysta z magazynu w ramach usługi logistycznej świadczonej przez podmiot trzeci (Spółka przedstawia szczegóły tej współpracy w dalszej części opisu stanu faktycznego);
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty