Interpretacja indywidualna z dnia 9 stycznia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.481.2024.1.AM, 0111-KDIB3-3.4013.203.2024.1.AM
Obowiązek złożenia korekty deklaracji oraz prawa do zwrotu zapłaconych podatków.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Pana wniosek z 17 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej wpłynął 17 października 2024 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
(…) r. zawarł Pan umowę kupna samochodu (…) od obywatelki (…). Samochód spełniał definicję nowego środka transportu w związku z powyższym:
‒złożył Pan deklarację AKC-US i opłacił Pan podatek akcyzowy dnia (…) r.;
‒złożył Pan deklarację VAT-10 i opłacił Pan (…) r. podatek VAT oraz złożył Pan deklarację VAT-23.
W kolejnym kroku złożył Pan dokumenty w Starostwie Powiatowym w (…) w celu zarejestrowania auta. (…) roku otrzymał Pan decyzję o czasowym zarejestrowaniu pojazdu, a (…) r. decyzję o rejestracji pojazdu.
W dniu (…) r. na podstawie art. 228 k.p.k zakupiony przez Pana pojazd marki (…) został przekazany (…).
(…) r. została wydana decyzja (…) w której orzeczono: uchylenie w całości decyzji własnej w sprawie rejestracji pojazdu z dnia (…) r. oraz odmówiono ponownej rejestracji rzeczonego pojazdu. W decyzji podano, że zakupiony przez Pana pojazd został skradziony prawidłowemu właścicielowi w (…), w związku z tym nabycie pojazdu pochodziło z czynu zabronionego (art. 291 paragraf 1 k.k.). W świetle powyższego, mimo iż zakupił Pan pojazd w dobrej wierze, nie dysponował Pan prawidłowym dowodem własności. Nabywając pojazd od osoby nieuprawnionej nie mógł Pan przedstawić kluczowego dokumentu dającego podstawę do zarejestrowania pojazdu ani też skutecznie uzyskać od sprzedającego tytułu własności pojazdu pochodzącego z kradzieży. Dokumentem własności musi być dokument przenoszący w konkretnej sytuacji prawo własności (wyrok NSA z 25.01.2000 r., sygn. akt II SA 2506/99).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty