24.01.2018 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 24.01.2018, sygn. 0112-KDIL3-3.4011.229.2017.1.MC, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3-3.4011.229.2017.1.MC

Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie ustalenia momentu uzyskania przychodu.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 30 listopada 2017 r. (data wpływu 6 grudnia 2017 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia momentu uzyskania przychodu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 grudnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia momentu uzyskania przychodu.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność jako osoba fizyczna, której przedmiotem jest działalność brokerska.

Zgodnie z przepisami ustawy z dn. 22.05.2003 r. o pośrednictwie ubezpieczeniowym działalność brokerska polega na wykonywaniu czynności w imieniu lub na rzecz podmiotu poszukującego ochrony ubezpieczeniowej. Pod pojęciem czynności brokerskich należy rozumieć doprowadzanie do zawarcia umów ubezpieczenia. W ramach działalności dochodzi do negocjacji w imieniu i na rzecz klienta z firmami ubezpieczeniowymi, przedstawienia i wybrania najkorzystniejszej oferty. Następnie po wybraniu przez klienta oferty, broker występuje z wnioskiem do wybranej firmy ubezpieczeniowej o sporządzenie umowy (polisy). Płatności składki ubezpieczeniowej (i te ratalne, i te jednorazowe) dokonywane są przez klientów bezgotówkowo bezpośrednio na rachunek bankowy firmy ubezpieczeniowej. Wynagrodzenie za pośrednictwo ubezpieczeniowe przy zawieraniu umów ubezpieczeniowych na rzecz klienta, brokerowi ubezpieczeniowemu wypłaca firma ubezpieczeniowa, z którą ostatecznie zostaną podpisane polisy. Broker nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia od klienta przychód zatem powstaje pomiędzy brokerem a firmą ubezpieczeniową. Broker ma prawo do wynagrodzenia od firmy ubezpieczeniowej (z którą nie wiąże go żadna stała umowa o współpracy), jeżeli klient opłaci składkę ubezpieczeniową, a firma ubezpieczeniowa potwierdzi, że należna składka ubezpieczeniowa wynikająca z danej umowy ubezpieczenia wpłynęła na jego rachunek bankowy i w jakiej wysokości. Wynagrodzenie (prowizja) określone jest jako procent od opłaconej składki ubezpieczeniowej, na etapie negocjacji ofert, broker ustala jedynie z firmą ubezpieczeniową wysokość stawki procentowej. Zatem wysokość wynagrodzenia (kwota prowizji) dla brokera znana jest dopiero po udostępnieniu przez firmę ubezpieczeniową informacji o wysokości zainkasowanej składki ubezpieczeniowej, wynikającej z umów zawartych za pośrednictwem brokera. Zdarza się, że klient nie opłaci składki w terminie lub zapłaci inną kwotę składki niż wynika to z polisy i prowizja się nie naliczy lub też w wymaganym terminie płatności składki, zapłaci jednocześnie pierwszą i kolejną ratę składki co ma również wpływ na naliczenie wynagrodzenia dla brokera. Informacje od firm ubezpieczeniowych wpływają zwykle w kolejnym miesiącu, wcześniej broker nie ma informacji, w jakiej wysokości powinien wystawić fakturę na firmę ubezpieczeniową. Ponadto niektóre firmy ubezpieczeniowe wpłacają prowizję bezpośrednio na konto, jednocześnie z powiadomieniem (notą) lub bez niego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne