Interpretacja indywidualna z dnia 10.01.2018, sygn. 0114-KDIP4.4012.640.2017.1.MPE, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4.4012.640.2017.1.MPE
w zakresie opodatkowania i dokumentowania otrzymanych Świadczeń gwarancyjnych
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 9 listopada 2017 r. (data wpływu 13 listopada 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania i dokumentowania otrzymanych Świadczeń gwarancyjnych - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 13 listopada 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania i dokumentowania otrzymanych Świadczeń gwarancyjnych.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe:
Spółka prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki komandytowo-akcyjnej. Spółka jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej jako: VAT). Przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest kupno i sprzedaż nieruchomości, a także wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi. Spółka jest w posiadaniu budynku biurowego oraz budynku restauracyjnego wraz z należącą do nich powierzchnią wspólną i magazynową oraz miejscami parkingowymi (dalej: Nieruchomość).
Pod koniec września 2017 r. przeprowadzona została transakcja sprzedaży przez Zbywcę (jako akcjonariusza Spółki) oraz przez spółkę G. Sp. z o.o. (jako komplementariusza Spółki) 100% akcji Spółki na rzecz H. B.V. oraz ogółu praw i obowiązków komplementariusza na rzecz Grupy C., w tym spółki E. sp. z o.o. (dalej: Transakcja).
W dacie Transakcji Nieruchomość była w całości wynajęta wiarygodnym najemcom. Przystępując do Transakcji Wnioskodawca zakładał, że Nieruchomość będzie generować dochód operacyjny pozwalający na osiągnięcie określonej stopy zwrotu z inwestycji. Zatem, cena za akcje oraz ogół praw i obowiązków komplementariusza Spółki została ustalona przy założeniu, że Nieruchomość będzie w pełni wynajęta do dnia 31 grudnia 2024 r. W celu zabezpieczenia interesów Spółki, pomiędzy Wnioskodawcą a Zbywcą została zawarta odrębna umowa gwarancyjna (Rental Guarantee Agreement, dalej: Umowa Gwarancyjna lub Umowa). Na mocy Umowy Zbywca udzielił gwarancji, iż - przez cały okres trwania Umowy, tj. do dnia 31 grudnia 2024 roku - nie wystąpi sytuacja ubytku w zakładanym dochodzie operacyjnym, spowodowana (i.) niewynajęciem powierzchni w Nieruchomości, (ii.) brakiem wydania powierzchni na rzecz najemców (pomimo podpisania umowy najmu) bądź (iii.) brakiem opłacenia pierwszego czynszu najmu (w odniesieniu do powierzchni wynajętych i wydanych najemcom). Umowa ta ma na celu zapewnienie Spółce zakładanego poziomu przychodów z tytułu wynajmu Nieruchomości, jakie zostałyby uzyskane, gdyby całość powierzchni Nieruchomości została wynajęta na założonych z góry warunkach (uwzględnionych w kalkulacji ceny sprzedaży akcji Spółki oraz ogółu praw i obowiązków komplementariusza), poszczególne powierzchnie biurowe byłyby w pełni wydane, a pierwszy czynsz został w całości opłacony.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty