Interpretacja indywidualna z dnia 19.09.2017, sygn. 0114-KDIP4.4012.451.2017.1.IT, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4.4012.451.2017.1.IT
Nie można zgodzić się z Wnioskodawcą, że obowiązany jest on do obliczenia i przekazania podatku VAT na rzecz właściwego urzędu skarbowego po zatwierdzeniu przez Sąd prawomocnie planu podziału wystawiając fakturę nabywcy. Skoro bowiem dostawa nieruchomości nastąpi z chwilą wydania przez sąd postanowienia o przysądzeniu własności, Wnioskodawca będzie zobowiązany do wystawienia faktury z tytułu przedmiotowej sprzedaży, nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy nieruchomości, czyli po uzyskaniu przez Nabywcę nieruchomości prawomocnego postanowienia sądu o przyznaniu własności.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 18 lipca 2017 r. (data wpływu 7 września 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:
- opodatkowania sprzedaży licytacyjnej nieruchomości w drodze egzekucji komorniczej jest prawidłowe;
- terminu wystawienia faktury VAT jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 7 września 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży licytacyjnej nieruchomości w drodze egzekucji komorniczej oraz terminu wystawienia faktury VAT.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe:
Komornik Sądowy w toku postępowania egzekucyjnego dokonał sprzedaży nieruchomości zabudowanej objętej księgami wieczystymi. Nieruchomość stanowi własność podmiotu osoby prawnej, który jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Nabywcą nieruchomości jest podmiot, który również jest czynnym podatnikiem podatku VAT.
Dłużnik egzekwowany złożył do komornika odpis pisma skierowanego do Naczelnika Urzędu Skarbowego w postaci oświadczenia w trybie art. 43. ust. 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Wniosek został również złożony we właściwym Urzędzie Skarbowym dłużnika (kopię załączono).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty