20.01.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 20.01.2015, sygn. ITPP2/443-1433/14/EB, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-1433/14/EB

Opodatkowanie sprzedaży działek gruntu i obowiązek rejestracji na potrzeby podatku od towarów i usług.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 15 października 2014 r. (data wpływu 20 października 2014 r.), uzupełnionym w dniu 12 stycznia 2015 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i w zakresie opodatkowania zbycia w formie aportu nieruchomości składającej się z 9 działek gruntu, obowiązku rejestracji jako podatnik, prawa do odliczenia podatku naliczonego od nabycia tej nieruchomości oraz nie wystąpienia w charakterze podatnika w związku ze sprzedażą działki gruntu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 października 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zbycia w formie aportu nieruchomości składającej się z 9 działek gruntu, obowiązku rejestracji jako podatnik, prawa do odliczenia podatku naliczonego od nabycia tej nieruchomości oraz nie wystąpienia w charakterze podatnika w związku ze sprzedażą działki gruntu.

We wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.

  1. W dniu 25 lutym 2011 r. jako osoba fizyczna nabył Pan od Agencji Nieruchomości Rolnych niezabudowaną działkę o powierzchni 2,01 ha. Na powyższą transakcję została wystawiona faktura zawierająca podatek od towarów i usług w wysokości 23%. Przedmiotową działkę podzielił Pan na 9 mniejszych. Wydzielił Pan również drogę wewnętrzną i zakupił udziały w sąsiedniej nieruchomości drogowej, aby umożliwić swobodny dojazd do całej nieruchomości. W celu przygotowania korzystnej oferty handlowej przygotował Pan niezbędne dokumenty do uzbrojenia w media każdej z działek. W okresie tych działań nie wynajmował Pan nikomu tej nieruchomości. Obecnie rozważa Pan wniesienie całości nieruchomości aportem do spółki cywilnej, którą zamierza założyć. Nieruchomość będąca przedmiotem aportu to teren budowlany, co wynika z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jak Pan sądzi, na podstawie znanych interpretacji skarbowych, działanie to będzie traktowane jako handlowa dostawa towaru i zaistnieje obowiązek zapłacenia podatku od towarów i usług (osoba dokonująca sprzedaży gruntów podjęła aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług).
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne