Interpretacja indywidualna z dnia 16.07.2014, sygn. IPPB2/415-333/14-2/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/415-333/14-2/MK
Czy w opisanej w stanie faktycznym sytuacji, tj. gdy wskutek błędów zawinionych po stronie Banku (doradca pracownik Banku nie dopełnia procedur wewnątrzbankowych i wprowadza klienta w błąd odnośnie ryzyka inwestycji w dany instrument finansowy) , Bank wypłacając rekompensatę pieniężną do wysokości poniesionej straty finansowej Klienta (różnicy między ceną zakupu a wykupu danego instrumentu) powinien wystawiać Klientom (i właściwym dla nich urzędom skarbowym) informację PIT-8C zgodnie z art. 42a w związku z art. 20 ustawy z dnia 26 lipca 199) r. o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 22 kwietnia 2014 r. (data wpływu 28 kwietnia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania środków pieniężnych w związanych z pokrywaniem szkody powstałej na skutek błędów zawinionych po stronie Banku (Pytanie nr 1) jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28 kwietnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania środków pieniężnych w związanych z pokrywaniem szkody powstałej na skutek błędów zawinionych po stronie Banku (Pytanie Nr 1).
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Spółka SA jest bankiem krajowym w rozumieniu ustawy - Prawo bankowe wykonującym czynności bankowe m.in. na rzecz klientów będących osobami fizycznymi nie prowadzącymi działalności gospodarczej (dalej: Klienci). W ramach wykonywania czynności bankowych występują przypadki gdy Bank dokonuje świadczeń pieniężnych na rzecz Klientów w związku z ich reklamacjami dotyczącymi wykonywanych przez Bank usług bankowych, w szczególności związanych z obsługą: rachunków bankowych (w tym realizacją przelewów, obciążaniem prowizjami i opłatami), transakcji wymiany walut, udzielanych kredytów i pożyczek, operacji karłowych, a także oferowanych przez Bank produktów inwestycyjnych (jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, papiery wartościowe, depozyty strukturyzowane).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty