10.07.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 10.07.2014, sygn. IBPBII/2/415-447/14/MM, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/2/415-447/14/MM

Czy jest zasadnym rozliczenie nakładów remontowych po połowie przez każdego z małżonków, mających współwłasność majątkową i finansujących te nakłady ze wspólnych środków kredytowych niezależnie od tego, który z nich figuruje jako nabywca na fakturze?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 28 kwietnia 2014 r. (data otrzymania 30 kwietnia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu rozliczenia kosztów uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży nieruchomości jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 kwietnia 2014 r. otrzymano ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu rozliczenia kosztów uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży nieruchomości.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

W 2010 r. Wnioskodawca wspólnie z małżonkiem mając współwłasność majątkową nabyli mieszkanie na kredyt hipoteczny. Mieszkanie było w stanie deweloperskim, stąd też małżonkowie musieli ponieść nakłady na remont w celu przystosowania mieszkania do zamieszkania. Środki finansowe na remont również pochodziły z zaciągniętego wspólnie na ten cel kredytu hipotecznego. Nakłady na remont obejmowały zakup materiałów budowlanych i instalacyjnych co zostało udokumentowane fakturami VAT. Zakupami tych materiałów głównie zajmował się współmałżonek Wnioskodawcy, stąd też on najczęściej figuruje na fakturach jako nabywca. Małżonkowie wspólnie też rozliczyli zwrot VAT na materiały budowlane, gdzie oznaczenie nabywcy nie budziło żadnych zastrzeżeń ze strony urzędu skarbowego. Jednak w lipcu 2013 r. małżonkowie sprzedali mieszkanie. W grudniu 2013 r. małżeństwo zakończyło się rozwodem. W rozliczeniu PIT-39 zarówno przychody ze zbycia jak i koszty nabycia byli małżonkowie rozliczyli po połowie, gdyż zbywane mieszkanie stanowiło ich współwłasność majątkową i było sfinansowane z ich wspólnych (kredytowych) środków.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne