27.01.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 27.01.2014, sygn. IPTPP4/443-797/13-3/OS, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP4/443-797/13-3/OS

zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży nieruchomości zabudowanej

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 października 2013 r. (data wpływu 5 listopada 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży nieruchomości zabudowanej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 listopada 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży nieruchomości zabudowanej.

We wniosku przedstawiono następujący zdarzenie przyszłe.

Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60), Spółka zwraca się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT dostawy nieruchomości.

STAN PRZYSZŁY SPRAWY

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji obuwia, jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz rozlicza się miesięcznie. Planowana jest sprzedaż jednej z posiadanych nieruchomości wykorzystywanej do prowadzenia działalności gospodarczej (wykonywanie czynności opodatkowanych). Nieruchomość została zakupiona w 1996 roku (grunt oraz dwa budynki produkcyjno - magazynowe). Przy jej zakupie nie przysługiwało firmie prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W latach 1996 -1998 dokonano ulepszeń budynków wchodzących w skład nieruchomości powyżej 30% ich wartości początkowej. Przekroczenie 30% wartości początkowej jednego budynku miało miejsce w 1996 r. natomiast przekroczenie 30% wartości początkowej drugiego budynku miało miejsce w 1998 r. Od wydatków na ww. ulepszenia firma miała prawo i odliczała podatek VAT. Od tamtej pory nie ponoszono wydatków na ulepszenie wartości początkowej nieruchomości w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Od roku 1998 budynki znajdują się w ewidencji środków trwałych firmy w wartości powiększonej o wartość ulepszenia i podlegają amortyzacji oraz są wykorzystywane na własne cele działalności do czynności opodatkowanych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne