Interpretacja indywidualna z dnia 24.04.2014, sygn. ITPP1/443-97/14/AJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-97/14/AJ
Czy oprocentowanie od kwoty, którą nabywający nieruchomości mają rozłożoną na raty, stanowi element kwoty należnej z tytułu dostawy nieruchomości i podlega opodatkowaniu wg stawki właściwej dla zbywanej nieruchomości, a obowiązek podatkowy powstanie w dacie zawarcia aktu notarialnego? Korektę podatku należnego od oprocentowania z tytułu rozłożenia na raty, a związanego ze zmienną stopą redyskonta Gmina dokonuje w terminie płatności raty kolejnego roku.
Czy obowiązek podatkowy z tytułu opłat rocznych prawa użytkowania wieczystego powstanie w dacie zapłaty lub na 31 grudnia każdego roku o ile wcześniej nie dokonano wpłaty?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 22 stycznia 2014 r. (data wpływu 28 stycznia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:
- określenia podstawy opodatkowania i momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu odsetek w związku z rozłożeniem na raty należności z tytułu dostawy nieruchomości jest nieprawidłowe,
- określenia momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu opłat rocznych z tytułu oddania nieruchomości w użytkowanie wieczyste jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28 stycznia 2014 r. został złożony ww. wniosek, o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia podstawy opodatkowania i momentu powstania obowiązku podatkowego.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
- Na podstawie art. 70 ust. 2 i 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami, cenę sprzedawanej nieruchomości Gmina rozkłada na raty, na czas nie dłuższy niż 10 lat. Rozłożona na raty niespłacona część ceny podlega oprocentowaniu przy zastosowaniu stopy procentowej równej stopie redyskonta weksli stosowanej przez Narodowy Bank Polski.Na dzień zawarcia aktu notarialnego przenoszącego własność nieruchomości Gmina ustala podstawę opodatkowania podatkiem VAT, która stanowi: całą cenę nieruchomości, oprocentowanie wg stopy redyskonta weksla na dzień zawarcia umowy, od części ceny rozłożonej na raty. Należne oprocentowanie od kwoty, którą nabywający nieruchomości mają rozłożoną na raty stanowi element kwoty należnej z tytułu dostawy nieruchomości i podlegają opodatkowaniu wg stawki właściwej dla dostawy nieruchomości. W dacie zawarcia aktu notarialnego nabywca uiszcza: W kolejnych latach ustalane jest oprocentowanie wg obowiązującej stopy redyskonta na dzień 1 stycznia danego roku. W drugim roku spłaty (i kolejnych latach, aż do momentu spłaty) nabywca uiszcza w terminie ustalonym przez strony w umowie:Gmina w terminie płatności rat każdego roku winna dokonać korekty podatku należnego związanego ze zmianą stopy redyskonta weksla.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty