17.09.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 17.09.2013, sygn. IPPB1/415-650/13-2/KS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/415-650/13-2/KS

Stwierdzić należy, że w Polsce Wnioskodawca będzie podlegał ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu - nie będzie uznany za polskiego rezydenta podatkowego. Wnioskodawca mając ograniczony obowiązek podatkowy w Polsce będzie prowadził działalność gospodarczą za pośrednictwem stałej palcówki - zakładu w rozumieniu art. 5 umowy polsko-niemieckiej. W konsekwencji dochody uzyskane przez Wnioskodawcę z tytułu działalność gospodarczą prowadzonej za pomocą położonego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zakładu, należy opodatkować w Polsce.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 04.06.2013 r. (data wpływu 19.06.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  • ustalenia rezydencji podatkowej - jest prawidłowe,
  • miejsca opodatkowania świadczonych usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19.06.2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia rezydencji podatkowej oraz miejsca opodatkowania świadczonych usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca posiada podwójne obywatelstwo: polskie i niemieckie. Miejscem jego zamieszkania są Niemcy. Ma tam zarejestrowaną działalność gospodarczą, którą prowadzi w zakresie: działalność paramedyczna, działalność twórcza artystyczna i literacka, nauczanie sztuk walki i sztuki kultywacji zdrowia. Z osiągniętych dochodów Wnioskodawca rozlicza się w Niemczech. Wnioskodawca posiada certyfikat rezydencji podatkowej w Niemczech. Również w Niemczech jest ubezpieczony i tam opłaca wszystkie składki w socjalnej kasie artystów. W Polsce Wnioskodawca przebywa okazjonalnie (jest zameldowany tymczasowo w Polsce), ale łączny okres pobytu może przekroczyć 183 dni. Lokal w którym Wnioskodawca jest zameldowany stanowi jego własność (zakup na wolnym rynku). Wnioskodawca zamierza powyższą działalność (wyłącznie w zakresie usług niematerialnych) świadczyć również w Polsce. Usługi paramedyczne oraz szkoleniowe świadczone będą wyłącznie dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W celu świadczenia usług, Wnioskodawca przygotuje odpowiednie pomieszczenie w miejscu zameldowania oraz będzie wykonywał usługi bezpośrednio u zainteresowanych osób (również wynajmował okazjonalnie pomieszczenia na zajęcia).W Polsce Wnioskodawca nie będzie osiągał żadnych przychodów z tytułu: umowa zlecenie, umowa o dzieło, umowa o pracę. Przychody będą pochodzić z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie Niemiec i Polski.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne