Interpretacja indywidualna z dnia 14.02.2013, sygn. IBPBII/2/415-1490/12/MMa, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/2/415-1490/12/MMa
W jaki sposób kwalifikowany jest przychód uzyskany z umorzenia udziałów (akcji) w sytuacji gdy umorzenie ma charakter dobrowolny (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 13 listopada 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 15 listopada 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie sposobu opodatkowania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółkach kapitałowych w celu ich umorzenia (pytanie oznaczone we wniosku nr 1) - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 15 listopada 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie sposobu opodatkowania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółkach kapitałowych w celu ich umorzenia.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca będący polskim rezydentem podatkowym jest oraz planuje w przyszłości być właścicielem udziałów (akcji) w spółkach kapitałowych (dalej: Spółka albo Spółki) z siedzibą w Polsce. W niektórych ze Spółek wnioskodawca może posiadać pozycję dominującą (posiada większość udziałów, akcji) w innych może być mniejszościowym udziałowcem (akcjonariuszem). Udziały (akcje), których wnioskodawca jest lub będzie właścicielem mogą zostać umorzone. Umorzenie może być przeprowadzone bez wynagrodzenia, zgodnie z art. 199 § 3 Kodeksu spółek handlowych. Zgodnie z tym przepisem, za zgodą wspólnika umorzenie udziału może nastąpić bez wynagrodzenia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty