24.01.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 24.01.2012, sygn. ILPP2/443-1602/11-2/AD, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-1602/11-2/AD

Czy otrzymanie odszkodowania za utratę na rzecz Skarbu Państwa części nieruchomości zajętej pod budowlę drogową, będącej własnością Wnioskodawcy, pociąga za sobą obowiązek naliczenia i odprowadzenia podatku od towarów i usług?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Powiatu, przedstawione we wniosku z dnia 20 października 2011 r. (data wpływu 26 października 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania otrzymanego odszkodowania za utratę na rzecz Skarbu Państwa części nieruchomości jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 października 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania otrzymanego odszkodowania za utratę na rzecz Skarbu Państwa części nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Na podstawie decyzji Wojewody z dnia 30 września 2009 r., Wnioskodawca stał się z dniem 1 stycznia 1999 r. z mocy prawa nieodpłatnie właścicielem nieruchomości o pow. 0,4300 ha, leżącej w pasie drogi publicznej powiatowej, w całości zajętej pod budowlę drogową, tj. jezdnię asfaltową, chodnik i krawężnik betonowy oraz przepust drogowy. Z kolei decyzją z dnia 15 października 2010 r. o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej Wojewoda ustalił, że część ww. nieruchomości powiatowej o łącznej powierzchni 0,3308 ha, staje się z mocy prawa własnością Skarbu Państwa z przeznaczeniem na budowę drogi ekspresowej. Przejęcie przez Wojewodę przedmiotowej nieruchomości nastąpiło w trybie przewidzianym ustawą z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (t. j. Dz. U. z 2008 r. Nr 193, poz. 1194 ze zm.). Dostawa ww. nieruchomości nie będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia. Pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budowli upłynął okres dłuższy niż 2 lata. W stosunki do opisanej budowli dokonującemu dostawy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zainteresowany nie ponosił żadnych wydatków na ulepszenie przedmiotowej budowli. W związku z przejściem własności na rzecz Skarbu Państwa, przed Wojewodą toczy się obecnie postępowanie w sprawie ustalenia na drodze wydania odrębnej decyzji administracyjnej odszkodowania na rzecz właściciela, tj. Wnioskodawcy. Odszkodowanie ma obejmować wartość netto gruntu oraz budowli i urządzeń posadowionych na nieruchomości, własność których przeszła na rzecz Skarbu Państwa.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne