28.04.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 28.04.2011, sygn. ILPB2/415-113/11-2/ES, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB2/415-113/11-2/ES

1) Czy od kwoty odszkodowania za bezumowne korzystanie z działki Wnioskodawca powinien zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych, a jeśli tak to w jakim terminie i w jakiej wysokości?
2) Czy od kwoty odszkodowania z tytułu przywrócenia terenu do stanu pierwotnego Zainteresowany powinien zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych, a jeśli tak to w jakim terminie i w jakiej wysokości?
3) Czy przy rozliczaniu ewentualnego podatku dochodowego od osób fizycznych Wnioskodawca powinien skorzystać ze zryczałtowanego podatku dochodowego?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2, § 6 i § 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 24 stycznia 2011 r. (data wpływu 28 stycznia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania odszkodowania za przywrócenie terenu do stanu pierwotnego oraz bezumowne korzystanie z nieruchomości gruntowej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 stycznia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania odszkodowania za przywrócenie terenu do stanu pierwotnego oraz bezumowne korzystanie z nieruchomości gruntowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest właścicielem działki. Ww. działka - na której Zainteresowany nie był zbyt często - była niezabudowana, uprzątnięta - przeznaczona do sprzedaży. W maju 2010 r. Wnioskodawca będąc na tej działce stwierdził, że jej teren - wykonawca budowanej w ulicy graniczącej z tą działką kanalizacji - bez Jego wiedzy i zgody wykorzystał jako zaplecze prac budowlanych, tj. składowisko ziemi z wykopu oraz miejsce przetrzymywania ciężkiego sprzętu budowlanego (koparek, spychaczy gąsienicowych) Po zakończeniu ww. prac wykonawca nie uporządkował należycie terenu działki gdyż pozostawił zniszczony przez maszyny grunt oraz płyty asfaltu pochodzące z rozkopanej ulicy. Ponadto Zainteresowany uzyskał informację od sąsiada, iż wykonawca na tej działce wykonał dół prawdopodobnie celem zakopania innych śmieci pochodzących z prac budowlanych. Zniszczenie gruntu przez wykonawcę prac budowlanych uniemożliwi przyszłemu jego nabywcy prowadzenie prac budowlanych jak również znacząco zmniejsza, zdaniem Wnioskodawcy wartość działki co jest Jego stratą.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne