Interpretacja indywidualna z dnia 22.10.2010, sygn. IBPBII/2/415-836/10/CJS, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/2/415-836/10/CJS
Czy dokonując sprzedaży lokalu mieszkalnego po upływie rocznego okresu zameldowania przy jednoczesnym spełnieniu pozostałych warunków wnioskodawca będzie mógł skorzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 126 pomimo, że w lokalu była zameldowana jedynie żona wnioskodawcy?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 21 lipca 2010r. (data wpływu do tut. Biura 28 lipca 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania na podstawie tzw. ulgi meldunkowej przychodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28 lipca 2010r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania na podstawie tzw. ulgi meldunkowej przychodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
W dniu 25 czerwca 1998r. wnioskodawca wraz z żoną uzyskał przydział lokalu mieszkalnego ze Spółdzielni Mieszkaniowej. W lokalu tym zameldowała się żona wnioskodawcy wraz z dziećmi. Wnioskodawca z uwagi na konieczność sprawowania opieki nad rodzicami oraz ze względów osobistych pozostał przy meldunku u rodziców.
W dniu 25 marca 2008r. wnioskodawca wraz z żoną uzyskał tytuł własności do przedmiotowego lokalu mieszkalnego na podstawie aktu notarialnego. W lokalu tym żona była zameldowana około 10 lat, natomiast wnioskodawca nigdy nie był w nim zameldowany. W najbliższym czasie małżonkowie planują sprzedaż ww. lokalu. Ponadto wnioskodawca wskazuje, iż mieszkanie to stanowi wspólność majątkową małżeńską i chciałby skorzystać z ulgi meldunkowej, mimo że nie był w nim zameldowany.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty