14.01.2020 Podatki

Wyrok NSA z dnia 14 stycznia 2020 r., sygn. I FSK 1173/16

Gmina ma pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących wydatki inwestycyjne związane z budową targowiska. Pobór opłaty targowej nie ma bowiem wpływu na zastosowanie art. 86 ust. 7b ustawy o VAT.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Rudowski, Sędzia NSA Ryszard Pęk (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Dominik Mączyński, Protokolant Katarzyna Czuduk, po rozpoznaniu w dniu 14 stycznia 2020 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów (obecnie Szefa Krajowej Administracji Skarbowej) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 23 lutego 2016 r. sygn. akt I SA/Bd 1112/15 w sprawie ze skargi Gminy S. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 2 września 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu I instancji.

1.1. Wyrokiem z 23 lutego 2016 r., sygn. akt I SA/Bd 1112/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy, po rozpoznaniu skargi Gminy S. (dalej skarżąca, Gmina) uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów z 2 września 2015 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.

2. Wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego.

2.1. Gmina złożyła wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z budową targowiska i otrzymania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym.

Gmina, przedstawiając stan faktyczny wskazała, że jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu zawieranych umów cywilnoprawnych. Wyjaśniła, że ponosiła wydatki inwestycyjne dotyczące budowy targowiska miejskiego wraz z wiatą targową, budynkiem WC oraz dyżurką. Poniesione wydatki zostały udokumentowane wystawionymi na Gminę fakturami z wykazanymi na nich kwotami VAT. Gmina podała, że będzie również ponosić koszty bieżące związane z utrzymaniem targowiska. Podkreśliła, że w grudniu 2014 r. oddała wyżej wymienioną inwestycję do użytkowania i że poza opłatą targową ma zamiar wprowadzić czynsz dzierżawny pobierany na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej z każdym korzystającym ze stoisk handlowych lub zarządcą targowiska. Gmina wyjaśniła, że zamierza wystawiać faktury VAT na rzecz podmiotów handlujących (lub zarządcy) oraz odprowadzać VAT według podstawowej stawki. Decyzję o wprowadzeniu czynszu dzierżawnego pobieranego na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej z każdym korzystającym ze stoisk handlowych lub zarządcą targowiska, podjęła przed rozpoczęciem inwestycji. Gmina pobiera od podmiotów handlujących opłatę targową, a w stosunku do osób korzystających ze stoisk handlowych nalicza czynsz dzierżawny za rezerwację miejsca stosując stawkę podstawową 23%. Gmina podkreśliła, że całe targowisko wykorzystywane jest do celów prowadzonej przez Gminę działalności gospodarczej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne